“Balayı için nereyi tavsiye edersiniz?” sorusu düğün sezonu yaklaştıkça, en çok sorulan sorularda, adeta halayın başını çekiyor. 🙂 Ve bu sorunun cevabını vermek düğünde gelinin kız kardeşi olmayla eşdeğer. 🙂

Neden mi? Aslında seyahat kültürü ve tatil anlayışı olmayan bir toplum olduğumuzdan dolayı (Özellikle son zamanlarda böyle oldu, malumunuz tamamen duygusal sebepler..) iş balayına gelince de ‘’Aman Allah ne yapacağız biz!’’ durumuna geliyor:) Aslında diğer tatillerimizden tek farkı, iki kişinin ortak duygu ve beğenilerine hitap edecek olması..

Hemen kendimden örnek vereyim;

Biz balayımıza göre evlilik tarihimizi belirledik. 🙂 Yani ikimiz de Phuket’e gitmeyi çok istiyorduk ve Phuket’in en ideal dönemi Aralık ayı olduğu için Aralık ayında evlendik! Aaaa şunu da unutmayalım ki, böyle yaparak düğünü de aşırı ucuza getirdik, özellikle beylere duyurulur efendim! 🙂

Hadi gelin bunlara madde madde bir bakalım. Size garanti veriyorum, bu maddeler sonunda kafanızdaki yerler arasından kolayca eleme yapıp nihai sonuca varacaksınız.

Beklentiniz Nedir?

Adı üstünde evlilik bu, 2 kişiye göre düşünmeniz ona göre hareket etmeniz gerekiyor. Yani sen, deniz-güneş tatili seviyor olabilirsin ama eşin sevmiyor olabilir. Bu yüzden tatil beklentiniz nedir onu belirleyin. Belki de Avrupa turuna çıkıp karış karış gezip müzelerde kaybolmayı tercih edeceksiniz ya da “Ben 5 yıldızlı bir otele gider, kafa dinler, yer içer, keyfime bakarım.” diyeceksiniz.

Kısaca iki kişinin zevkine uygun bir konsept belirlenmeli aksi durumda bir yerlere karar vermek son derece güç olacaktır. Balayından beklentinizi belirlemeden bir şeyler düşünmek oldukça yorucu ve kafa bulandırıcı olacaktır.

Aklınızdaki Yerleri Araştırın

‘’Bali, Phuket, Antalya, Roma, Barselona vs..sizce balayı için uygun mu?’’  gibi pek çok soru geliyor. Öncelikle, asıl buralar size uygun mu onu düşünün. Evet en yakın arkadaşın belki balayı için oralara gitti ve sen de “Ya biz de mi oraya gitsek?” diye düşündün ama bir dur bak bakalım Bali’de ne yapar, edersin önce onu düşün 🙂 Eş-dosttan etkilenmeniz son derece doğal ancak herkesin zevki birbirine uymadığı gibi beklentisi de farklı olduğundan onun son derece memnun kaldığı bir seyahatten, sen çok mutsuz ayrılabilirsin. O yüzden aklınızda herhangi bir yer var ise önce oraları araştırın. Doğası, kültürü, yeme-içme konuları size uygun mu ona bakın.  Sonra gelip bana kızmayın 🙂

Sezonu Uygun mu? Ona bakın

“Phuket’e gideceğiz.” diyorsun da Haziran ayında evleniyorsun. Şakır şakır yağmur altında geçecek günlerin. “Yağmurlu hem romantik olur ya…” diye düşünüyorsan ayıktırayım canım! Aralıksız ve olağanüstü kuvvetli yağan bir yağmurdan bahsediyorum. En önemli maddelerden biri de bu! Ya balayına gideceğin dönem oranın mevsimine uymuyorsa? Hiç düşündün mü? Mutlaka gideceğiniz yerin mevsimsel faktörlerini göz önünde bulundurun. Evet, yağmurlu hava romantik olabilir ama belirli durumlarda da sorun yaratabilir. Sonra sonu hüsranla bitmesin.

Fiyatları İnceleyin

Bütçe zor iş! Hele hele evlilik aşamasında 50 TL bile size servet değerinde gelecek eminim. O yüzden istediğiniz ya da düşündüğünüz yerler var ise, fazla hayal kurmadan önce tarihinize uygun olacak şekilde, otel ulaşım ve yaşam maliyetlerine bir bakın. Böylece eğer size uygun değil ise o yer ile ilgilenmeyi bırakır başka bir yere yönelirsiniz.

Daha önce de pek çok kez bahsetsem de ufak hatırlatma yapalım, Otel seçenekleri için Trivago üzerinden arama yapabilir, en ideal fiyatlı otellerin hangi sitelerde yer aldığını görerek rezervasyon yapabilirsiniz. Uçak bileti aramanız için ise, Skyscanner üzerinden bilet fiyatlarına göz atmayı unutmayın!

Rezervasyonlarınızı Önceden Gerçekleştirin

Hem maddi açıdan hem de manevi olarak, ne kadar erkenden ayarlarsanız o kadar rahat edersiniz. Düğün telaşı, o bu şu derken birbirinize dönüp “Nasılsın?” demeyi dahi ihmal edeceğiniz bir dönem bu. O yüzden balayınızı önceden ayarlayın. Özellikle düğün sezonunda evlenecekseniz fiyatların yüksek olacağını da unutmamanızı öneririm. Önceden ayarlayarak bu tatlı dertten de kurtulmuş olacak, bu süreçte yapılanlar listesine bir madde daha eklemiş olacaksınız. 🙂

Alternatifleri Azaltın ve Kıyaslayın

Kafada ne kadar çok seçenek varsa seçim yapmak da o kadar zor olacak bunu unutma! Dünya çok büyük ve gidilecek çok yer var. Yukarıda yazdığım konuları yaptıktan sonra aklınızdaki yerlerin epey azaldığını göreceksiniz. Şimdi kağıt kalem alın ve onların artılarını eksilerini yazarak kıyas yapın. Bunun içine maliyetleri de sokun, eminim daha da aza inecek liste. 🙂

Son olarak; Mutlaka Balayına Gidin!

Evlilik zor iş ama evlenebilmek günümüzde daha da zor. Evleniyorum dedikçe seni yolunacak kaz gibi görüyorlar malum… Balayı, evlilik yolunda bizim en büyük motivasyon kaynağımız olmuştu. O yüzden ne olursa olsun bir bütçe ayırın ve ona göre hareket ederek balayınızı yapın.

Gerekirse 300 kişi yerine 200 kişi çağırın düğüne ama o balayına gidin. 🙂  Düğününüze gelen komşu Melahat teyze düğündeki o yemeği beğenmeyeceği için mi siz balayına gidemeyeceksiniz? Olduuuuu! Melahat teyze hiç kusura bakma!

Kat kat Çeyiz yerine, balayınız için uçak bileti alın! Size her zaman gülümseyeceğiniz anılar bırakacağını unutmayın. 🙂