Seyahat etmeye başladığım ilk yıllar valiz hazırlamak hep bir eziyet olmuştu. Neredeyse tüm dolabımı yanımda taşıyordum ve genelde bu seyahatin de keyfini kaçırıyordu. Çünkü o gün ne giyeceğime orada da karar veremiyordum. E artık ÇELİK DEĞİŞTİ. 🙂 Yıllar içinde, bir seyahat için valiz hazırlamayı biraz daha kolaylaştıracak bazı stratejiler geliştirdim.

Kendini bir valiz ile sınırla

Mira doğmadan önce kabin bagajla dünyaları gezdik..

Ne kadar az eşyanız olursa, karbon ayak iziniz o kadar küçük olur. Daha küçük bir valiz demek o seyahate gerçekten getirmek istediğiniz parçalar hakkında daha fazla kafa yoracağınız anlamına gelir. Bebeğimiz olmadan önce Noyan da ben de sadece kabin boy valiz ile birçok ülke şehir gezdik. Giyeceğiniz kıyafetleri gün gün kombinleyerek valize koyarsanız gereksiz bir kıyafet de taşımamış olursunuz. Bu şekilde planlayarak hem daha kolay seyahat edecek hem de “ay o elbiseyi mi bunu mu giysem” diye gereksiz zaman kaybı yaşamayacaksınız. Bir de mesela ben seyahatimde sevdiğim bir şey olur belki uygun fiyata bir şey bulursam diye bagajımda mümkün olduğunca boş yer bırakmaya çalışırım. 🙂

Hava durumunu kontrol et!

Bu ipucu biraz basit görülebilir ama inanın belli bir dönem hepimiz bu hataya düştük ve bir şeyler ters gitti. Hava tahminlerinin yanıldığı da olur ama size az çok doğru fikir verir. Seyahatiniz 5 gün ise 5 günlük hava durumunu son güne kadar kontrol edin. Trençkot mu alayım, yoksa su geçirmez mont ve ayakkabı mı? İşte burası çok önemli baktınız 4 gün yağmur 1 gün güneşli. Trençkotu alır mısınız? Ben almam. Ama tam tersi ise trençkotumu alır ve minik bir şemsiye edinirim. Oldu bitti. Hava söz konusu olduğunda pratik olmak da önemlidir. Gerçekten giymek istediğin bir parçan olabilir, ama bu ne kadar mantıklı? 

Karıştır ve eşleştir!

Bir seyahat için valiz hazırlığı yapmak hem eğlenceli hem de çok zor olabilir, tıpkı çocukluğumuzun vazgeçilmezi tetris oyunu gibi. O parça yukardan inerken zaman kısıtlı ve nasıl olacağını öngörüp hareket etmen lazım. bu yüzden valiz yapmanın baş kuralı. Deneyin! Ne getireceğinize karar vermeden önce bir kaç parça bir şeyler denemeniz lazım. Bu şekilde yaratıcılıkta ön plana çıkacak, birlikte iyi görüneceğini düşüneceğin diğer parçaları çıkarmaya başlayacaksın. Örneğin, her şeyle uyumlu düz renk pantolon yerine yerine turuncu bir pantolon bile 3-4 günlük kombine uyum sağlayabilir. 

Uzun ömürlü kıyafetler seç!

Daha uzun ömürlü kıyafetler seçmek, hafif seyahat etmenin ilk kurallarından biridir. İçinde kendinizi rahat hissettiğiniz hava koşullarına uygun bir tayt ya da jogger pantolon uçak yolculuğunuzda ve seyahat boyunca sizin baş kahramanınız olacak. Hem yola hem de orada yürüyüş yaparken giyerim diye düşünmek gerekiyor. Ne de olsa o sizin altın parçanız. Aynı şekilde su geçirmez bir mont ve ayakkabı da. Ya da yağışsız bir mevsim ise ortopedik bir terlik ya da ayak tabanlarınızı yormayacak bir spor ayakkabı. Bazı şeylere verilen paralar çok helal biliyorsunuz..

Liste yapın!

🙂

Kendinize bir valiz listesi yaptığınızda ve kapatmak için son dakikaya kadar beklemeniz gerekmez! O durum çok fenadır. Sürekli beynini yer. Onu aldım mı? Bunu unuttum mu? KAFAMDA DELİ SORULAAAR … Bu sizi panikten gereksiz öğeleri valize atmanıza bile sebep olur. Ama liste yapmak sizi bu saçmalıktan alıkoyar. Ayrıca iç çamaşırınızı da unutmanızı engeller. 🙂

Kıyafetlerinizi rulolayın!

Valizinize daha çok kıyafet sığdırmak istiyorsanız ise onları katlayıp özenle yerleştirmek yerine rulo yapın. Böylece kıyafetlerinizin buruşmasını önleyerek ütülemekle vakit kaybetmeyeceksiniz. Bazen lastik bir bantla sabitliyorum çünkü ipek, saten veya su geçirmez gibi olan yumuşak kumaşlar ister istemez kayıyor. Ayrıca bu yöntemi kıyafetlerinizi gün gün planlamak için de kullanabilirsiniz. (iç çamaşırına kadar!) Böylece yürüyüş veya şık bir akşam yemeği için her şeyi tek bir noktada kolaylıkla bulacaksınız.

En kalın ve yer kaplayan kıyafetlerinizi yola giyin!

Valizinize sığdıramadığınız ya da sığdıramayacağınızı düşündüğünüz her şeyi yolculuk sırasında üzerinize giyin. Kazak ya da ceket gibi kalın eşyaları yolculuk sırasında üzerinize giymeniz size çantanızda yer açacaktır. Yol sırasında terlesiniz bile hedefe vardığınızda giyecek daha çok tişörtünüz olacak.

Sıvı şişelerini streçleyin!

Sıvı içeren eşyalarınızı valize yerleştirmeden önce ağızlarını iyice kapatsanız da sizi üzen bir sonuçla karşılaşabilirsiniz. Garantici başak burçları bir adım öne. Bu şişelerin ağzını hoop streç filmle kaplayarak sızıntıların önüne geçebilirsiniz.

Ayakkabılarınızın içini de değerlendirin

Yedek bir ayakkabı koymanız gerekiyorsa hemen krizi fırsata çevirin ve çorap ya da o ufaklıkta ürünleri ayakkabının içine istifleyin. Oy bir de botsa iç çamaşırı, tişört bile sığar dostum! tabii ki kilitli poşetle koyacaksınız…

Ağır eşyalarınızı en dibe

Her ne kadar eşyaları yerleştirirken aklımızdan çıksa da unutmayın ki bir süre sonra valizi kaldırıp sürükleyerek çekeceksiniz. Valizinizin düşmemesi ve yığılmaması için ağır eşyaları tekerleklerin yakınına doğru iyice yerleştirin.

Sıvılar ve dizüstü bilgisayarları ise en üste koyun

Dizüstü bilgisayarınızı ve sıvı içeren banyo malzemelerinizi her daim valizin üst sıralarına doğru koyun. Böylece xray cihazlarından geçmek mümkün olduğunca acısız olur.