p25.jpg

Gezip, gördüğüm ve karnımın en çok doyduğu şehirlerden biri olarak listeye girdi. 🙂

Noel pazarlarıdır, lokal restoranlarıdır, sokak lezzetleridir epey homini gırtlak Özlem olarak dolaştım. Gram kilo almadım en güzeli de bu işte! Çünkü deliler gibi yürüdüm! 😀

Öncelikle özel lezzetlerini size biraz tanıtayım sonrasında mekanlara geçeyim.


PRAG’IN NESİ MEŞHUR? NEYİ TATMADAN DÖNMEYEYİM?

p35.jpg

TRDELNİK: Old Town’da 2 adımda bir Trdelnik satan yere rastlayacaksın. Kokusu seni oraya çekecek zaten.!

Aman allahım günde kaç kez Trdelnik yedim bilmiyorum. “Prag kokoreçi” diye bahsettiğimiz Trdelnik aslında bir Slovak tatlısı.

p37.jpg

Prag’da 2 adımda bir karşınıza çıkıyor. Kokusunu duyunca yemeden yapamıyorsunuz. Trdelnik, bir çeşit tatlı hamurun silindire sarılıp köz ateşinde döndürülerek pişirilmesinin ardından şeker,badem, fındık, tarçın çeşitlerine bandırılıp sıcacık servis edilmesiyle oluyor. Sadesi, çikolatalısı, marmelatlısı, reçellisi birçok çeşiti var ama benim gönlüm her zaman çikolatalıdan yana…En güzel nasıl anlatırım isimli çalışmam da ekte efendim. Ben yiyorum Noyan “napıyor bu” der gibi bakıp duruyor. O da çok sevdi aslında ama bir kere soğuk yeme teşebbüsünde bulunduk. Aman siz dikkat edin özellikle bu noel pazarlarında soğuğu kakalamaya çalışıyorlar.

Sıcak şarapla birlikte denemenizi ayrıca tavsiye ederim!

 • Adres vermiyorum dediğim gibi en önemlisi köz ateşinde pişmesi ve sıcak olması!!!

ÇEK BİRASI

Çekler, kişi başına düşen bira dünyasında 1. sırada geliyor! Biraları çok iyi. Girdiğiniz hemen her restoranda ev yapımı özel bira bulmanız mevcut.

Tabii ki ucuz olması da bu mutluluğu 2’ye katlıyor. EE tabi bu bir klişe olacak: Bira, 1 şişe sudan dahi ucuz. Hemen gömmeyin yani. Ama su hakkaten ciddi diyorum bak pahalı.


BECHEROVKA: Çekya’nın meşhur içkilerinden biri. Baharatlı bir çeşit likör diyebiliriz. Prag’ta hemen her yerde bulabilirsiniz. Karanfil ve tarçın sevenler seve seve tüketebilir. Kışın içildiğinde içinizi ısıtacağına eminim. Mutlaka 1 shot deneyin. 🙂

Nerede deneyeceğim?

 • Restoran: U Fleku

SIĞIR GULAŞ: Hemen her restoranda domuz eti karşınıza çıkacak üzülmeyin sığır eti bulmanız da mümkün. Ayrıca sığır etleri epey lezzetli.

Prag’daki en meşhur yemeklerden biri. Aslında bir Macar yemeği olarak bilinen gulaş Prag’da az baharatlı ve sığır eti kullanılarak yapılıyor.

Gulaşın 2 çeşiti var. Biri çorba gibi biri ise kavurma gibi yapılıp, haşlanmış yuvarlak köfteye benzer ekmekle servis edileni…

Çorbayı denemedim ama kavurma gibi olanını şiddetle tavsiye ederim! Çok güzel!

Kıvamlı ve lezzetli bir sos ile servis edilir. Sosun içerisinde soğan, sarımsak, havuç var.


KNEDLIKY: Çek Cumhuriyeti’nde genelde et yemeklerinin yanında, aynı tabakta servis edilen beyaz ekmek içi…


KIZARMIŞ ÖRDEK / PECENA KACHNA: Pecena Kachna, lezzeti ile oldukça popüler. Dilim veya yarım olarak servis edilir. Izgara da nar gibi olana kadar kızartılarak hazırlanıyor.


LANGOSE: İşte bizim bişi-pişi dediğimiz, bayıldığımız lezzete benzer bir seçenek. Hamur kızartması. Ama gördüğünüz gibi epey büyük. Kızartıldıktan sonra bir çeşit kaşar peynir rendesi ve ketçap süslemesiyle servis ediliyor. Adama ketçap dökme dedim yine de koydu böyle güzel böyle dene diye. Tamam ketçap eşliğinde kötü değildi ama sizce de çok gereksiz değil mi? Güzel lezzetli bir atıştırmalık. Sokaklara kurulan pazarlarda denk gelip tadabilirsiniz…


SVICVOKA: Çek mutfağının en popüler yemeklerinden biri olan Svíčková, bonfile etinden yapılır. Oldukça tuzlu olan etin üzerine veya yanına krema sos eklenir. Ekmek dilimleri ile servis edilir.


RIZEK: Her türlü etten yapılan rizek, şinitzele benzer. Yanında dilim haşlanmış patates veya patates püresi ile servis edilir. Dilimlenen etler sırası ile un, yumurta sarısı ve galeta ununa bulanarak kızartılır.


KIZARMIŞ PEYNİR / Smazeny: Tipik Pub yemeklerinden biri. Edam peynirini panelenip kızartıyorlar. Nasıl enfes olmasın? Gups gups biranı yudumlayıp çıtırt diye löpçürtceksin. Ohhh!

Edam peyniri; önce yumurta, sonra una bulanıp cozur cozur kızartılıyor. İyisini bulmak kolay değil ama size başarılar diliyorum. DE-Mİ-YO-RUM!

Not edelim haydii! Koşşşş!

 • Restoran: Lokal, Dlouhá 33

IZGARA PEYNİR: Noel pazarlarında tanıştım kendisiyle. Ateş üzerinde ızgarada pişen peynirler ekmek dilimleri üzerine konup satılıyor. Sokaklarda mideniz kazınıyor şarapla minnoş bir arkadaşlık ediyor. DE-NE!


MEDOVNİK: Yoğun ceviz tadı aldığınız bu kek, görüntüsü ile pastaya benziyor. Bal ve reçel ile servis ediliyor. Ben bunun benzerini Tchibo’da yemiştim. Bu daha orjinal bir tat tabi. Çekinmeyin gördüğünüz yerde deneyin! Affetmeyin!


PEKİ NEREDE YİYELİM? SEN NE YEDİN?

LOKAL DLAUHAAA

Bizzat, gitmeden evvel mekan araştırmasına düştüm. Prag’ın yerlisi birkaç insandan tavsiye istedim. İşte onlardan birisi. Tüm alkışlar, ıslıklar ‘Lokal’e.

Şaka bir yana rezervasyon yaptırmayı ihmal etmeyin. Klasik Çek yemekleri ve leziz siyah bira sizi bekliyor.

Yerel lezzetleri tadabileceğiniz, upuzun bir restoran. Atmosfer olarak; ilkten bir Kadıköy’deki ‘Ekspress İnegöl’ köfteciyi anımsadım. Mermer masalar sağlı sollu yayılmış. Ama oturup bir soluklanıp, etrafa bakınca bu fikrim değişiyor.

Duvarlar ahşap olarak döşenmiş. Duvar boşluklarında ise esprili figürler işlenmiş. Zaman kavramını şaştığım da oldu. Tam bir ortaçağ restoranı.

Sadece domuz mu var diye uzaktan uzağa durmayın. Gulaş, dana, tavuk, sebze çeşitleri mevcut. Tabağı silip süpürdüm. Benim bu restorana puanım 10 üzerinde 9! 😀

 • Adres: Dlouhá 33, 110 00 Staré Město

U FLEKU

Evet bir diğer lokal restoranımız ve birahanemiz U fleku. 1499 yılından bu yana işletme hizmet veriyor.

Yerli halk da turistler de akın ediyor ama. Öyle samimi bir yer ki bayılacaksın!

500 yıldır adamlar kendi biralarını yapıyor.  Siyah biraları nefis. Ben kaç bira içtim, kaç becherovka shot yaptım inan hatırlamıyorum.

Buraya da rezervasyon şart yoksa kapıda kişi sayınızı not edip bekletiyor adamlar.

Acayip de eğlenceli dakikalar geçireceğiniz mekan. Çek yemeklerinden ördeği burada tatmanızı tavsiye ederim. Şimdi bana homurdananlar olacak ama tavuğu da yiyorsunuz o da gayet tatlı bir hayvan. 🙁

Biz de rezervasyonsuz gidip, 0 derecede bir 5 dakika bekledik ve sağolsun adamlar daha fazla bekletmeden, hızlıca içeri aldılar. Ortam şahane, herkes gülüyor arkadaş. Müzikler, çatal bıçak sesleriyle dans ediyor.

Derken adam aldı bizi bu güzel restorandan çıkardı, götürüyor sessiz bi avluya girdik. Dedim “Özlem aha rezervasyonsuz kaldın bu ıssız avluya aldı adam..” derken ileride restoranın devamı varmış. 8 farklı odadan oluşuyormuş meğer! Avludan bir diğer kapıya giriş yaptık.

Akordiyon çalan adamı görünce hobbba modum başladı. Çalan adam nerden geldiniz diye sorarsa ki bize sordu. Türkiye deyince “Üsküdar’a gider iken’i” çalmaya başlamasın mı ben o an nedense şokun dibine vurmuşum. Video bile çekemedim. 🙂

Burada canlı müzik şöleni tavan! Ayrıca meşhur Çek içkilerinden Becherovka’yı bolca tadacaksınız. Siz otururken garsonlar ellerinde tepsi tepsi gezdiriyorlar. 2 farklı çeşiti var. Soğuk, sek ve shot şeklinde tüketiliyor.

 • Adres: Křemencova 11, 110 00 Nové Město

U MEDVIDKU

Baya büyük bir mekan. Çok sevimli değil ama buradaki çoğu yerel mekan böyle. Anam burası ne böyle lüks değil gibi şeyler demeyin. Restoranda yoğun bir yemek kokusu da var pek tabi…

Buraya geldiğimizde lapa lapa kar da başlamıştı. Nereye oturalım diye 10 tur attıktan sonra bir küçük oda bulup cam kenarına hopladık. Bizim dışımızda 3 masa daha vardı bu odada.

Lezzetli gulaş ve Çek yemekleri adresi daha. Yine yerli halkın tercih ettiği bir işletme. Yine restoranın özel biraları var.

Prag’a gelip buranın özel beyaz birasını içmeden dönmeyin. Açsanız beef burgeri de deneyebilirsiniz.

 • Happy hour saatleri: 11:00 – 14:00
 • Adres: Na Perstyne 345/7, Prag 110 00

San Carlo Dittrichova

Dans eden bina ziyareti sonrası yemek yemeye ne dersin? Çok hoş bir atmosfer, tam bir İtalyan restoranı.

Hayatımda yediğim en iyi pizzalardan biri. İtalya’daki en iyi pizza deneyimimle eş değerde…

IMG_0066.jpg

Gelmeden evvel rezervasyon yaptırın yoksa kapıda kalırsınız. Garsonları epey yardımcı oluyor aslında. Rezervasyonsuz gittiğim San Carlo’ya girer girmez içerideki leziz kokulardan dolayı ağlayacaktım.

Neyse ki yarım saat sonraya 2 kişilik masa rezervasyonu yapıldı. O arada dans eden evin etrafında biraz fotoğraf çılgınlığı yaptık.

Yemek üzerine Nutellalı Calzone da söyleyin olur mu?

 • Adres: Dittrichova 1942/20, Prag 120 00

CAFE LOUVRE

Gitmeden evvel araştırma yaparken bu mekana çok rastladım. 10 kişiden 8’i önermiş, bayılmış, etmiş ama itirazım var!

Ambiyansıyla 1800’leri anımsatıyor evet ama içerideki ışıktan tutun ne varsa varaklı olsun, daha çok geçmişi anımsatsın diye ellerinden geleni yapmışlar.

Pizzadan, geleneksel çek yemeklerine çeşit bol. Ama yemeğimizi yemiştik bu yüzden; sadece tatlı yemeyi, kahve içmeyi tercih ettik. Kahveleri beğenmeyip, sıcak çikolataya döndük….

Sevmedim, sevemedim…

1- Mekan hıncahınç dolu.

2- Mekan sıkıcı.

3- Personelleri vasat.

Neyse puanım 100 yıllık işletme hatrına 10 üzerinden 2,5!

 • Adres: Národní 22, 110 00 Nové Město

CAFE SLAVIA

İşte buuuu! Rezervasyon şart diyeyim baştan! Kafka, romanlarını yazarken bu cafeye gidermiş…

Öncelikle Louvre faciasından sonra muazzam bir karşılama! Güler yüzlü personel, masaya kadar kibarca eşlik ediyor.

Nazım Hikmet’in Prag şiirlerini yazmış olduğu mekan. Hatta içeride Prag’ın ressamlarından birnin yapmış olduğu portresi bulunuyor. Bunun dışında birçok edebiyatçıya da ilham kaynağı olmuş. Kafka ve Nezval gibi ünlü isimlerinde uğrak mekanıdır.

Nehir manzaralı masalar için rezervasyon yaptırmanız gerekiyor.


HEMINGWAY BAR

Alkol kullanıyorsanız kesin gidiyorsunuz ve üst kata çıkıyorsunuz! Alt kat kesinlikle olmaz. Dar ufak bir mekan zaten…

Normalde yurt dışında gece hayatına akalım, içelim dağıtalım modundan çok sakin barları tercih ediyoruz. Ki zaten Noyan da ben de çılgınlarca kafaları çekmiyoruz.

Garson kız size 2 menü verecek. Siz o menülerden spesyal kokteyllerin bulunduğu menüyü elinize alıyorsunuz. Hatırladığım kadarıyla tek bir sayfadan oluşuyordu. Her neyse 🙂 O menüde inanılmaz kokteyller ve sunumları var. BA-YI-LA-CAK-SIN!

 • Pahalı bir yer de değil.
 • Adres: Karoliny Světlé 279/26, 110 00 Praha 1-Staré Město-Staré Město

Prague Beer Museum

Müze demelerinin sebebi içeride 30+ çeşit biranın olması. Açıkcası benim Prag’da en beğenmediğim ve mutsuz ayrıldığım yerlerden biriydi. Çünkü aşırı kalabalık ve hizmet çok kötü. 20 dakkika sipariş vermek için bekledik ve adamlar gelmeyince trip atıp lafı da gediğine koyup çıktık. Onlar hala ağlıyordur eminim…

bira.jpgAma yılmadık ertesi gün tekrar bir şeyler denemek için gittik ve patates-peynir-soğan halkası kızartması ve yanında siyah bira deneyip mmm güzelmiş ama bu adamlar bu esnaflıkla çok tutunmaz diyip yolumuza koyulduk. 🙂

Gitmeyin demiyorum elbet Prag’a gelirseniz uğrayın belki siz daha sakin bir zamana denk gelirsiniz.

Ayrıca her masada 5 ayrı bira çeşidinden oluşan menü olması çok itici. Özlem bunu beğenmedi!

Midem hassas kardeşim senin 5 çeşit biranı neden aynı anda deneyeyim ayrıca?

ÇOK TURİSTİK ANNECİM.


Muj Salek Kavy

kahveci1.jpg

Kahvesi ve kahvaltısı ile Prag’da beğendiğim yerlerdendi kendisi. Çoğu saat kalabalık olsada şansınız var ise hemen bir köşeye tünerseniz keyifli vakit geçirirsiniz.

photo1jpg.jpg
 • Adres: Krizikova 386/105, Prag 186 00, Çek Cumhuriyeti

Cafe Letka

Evet burası diğer mekanlara göre konum olarak biraz ters de kalıyor, ama muhtemelen en iyi kahveyi burada içececeğinizden dolayı koşarak gitmenizde fayda var!  Efendim ben burayı çok sevdim yolu gözünüzde büyütmeyin mutlaka gidin! Gerek ortamı gerekse kahvesi bir HARİKA!

88b917e38bbb43f145b062f72a1b9ca4.jpg
 • Adres: Letohradska 44, Prag 17000, Çek Cumhuriyeti