Stuttgart’a trenle yarım saat bile sürmeyen mesafede böyle etkileyici bir ortaçağ kasabası olduğunu öğrenince eminim gelmek isteyeceksiniz.

Tren istasyonundan kısa bir yürüyüş sonrasında vaaay! oluyorsunuz. Noel dönemi ziyaret edeceğinizi düşünüyorum ve hareketli ışıklarla çevrili bir kurabiye kasabası sanki!

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra neredeyse hiç bozulmayan, bu yüzden şimdi Almanya’nın 1328 ve 1331 yılları arasında inşa edilmiş en eski yarı ahşap (Fachwerk) evlerine sahip tek yeri. Neckar nehri boyunca uzanan uçsuz bucaksız üzüm bağları ile çevrili bir vadide yer alan Esslingen, tarihi ortaçağ Alman kasabalarının özü diyebiliriz. 

Esslingen’in özel olmasının nedeni, sevimli ahşap evlerle çevrili meydanını ya da çok eğlenceli Noel pazarına sahip olmasından değil. Ortaçağ Noel pazarı ruhundan. Her şey ama her şey geçmişe götürüyor. Stant başındaki her satıcı dahil tarihi ‘Ye Olde’ kostümleri giyiyor ve burada satılan hediyelikler dahi çok ama çok farklı.

Esslingen’e nasıl giderim?

Esslingen’e Stuttgart’tan S-bahn treni ile yaklaşık 15-20 dakikada ulaşmak da mümkün. 

Noel Pazarı Deneyimi

Ana konum Rathausplatz’dır, ancak duraklar ve eğlence bitişik caddelere ve komşu Marktplatz’a dökülür.
Kasım ayının son haftası ve Noel Günü’ne dek açık. Zanaatkar tezgahları köyü, mumlar, dekorasyonlar, el yapımı kıyafetler ve klasik Noel yemeği ve içeceği satılıyor. Ancak, ekstra sihir için eski zaman esnafı dokuma, eğirme demircilik, müzisyen dinleme ve ateş yiyenleri izleme gibi eylemlerde görebileceğiniz bir orta çağ pazarı da var..

Esslingen’in Marktplatz’daki Geleneksel Noel Pazarı

Noel süsleri, oyuncaklar ve mücevherler de dahil olmak üzere çeşitli el yapımı ürünler satan 80’den fazla tezgahın bulunduğu Marktplatz’daki geleneksel Noel pazarından başlayalım. Pek çok alışveriş fırsatının yanı sıra burası kavrulmuş badem ve tabii ki glühwein (sıcak şarap) gibi çeşitli klasik Noel pazarı lezzetlerini tatmak için mükemmel bir yerdir. Şimdi totoları kaldırıp Noel piramidine gidin ve sizi ısıtmak için bol miktarda içecek sizi bekliyor.

Marktplatz’daki şenliklerin bir diğer öne çıkan özelliği, 1905 yılında art nouveau tarzında inşa edilen tarihi atlıkarınca. kaçırmayın!

Rathausplatz’daki Esslingen Ortaçağ Noel Pazarı

Bambaşka bir deneyim bu. Kalaycı, keçeci, kav, demirci, halatçı, sepetçi, süpürgeci ya da cam üfleyici gibi zanaatkarlar ustalıklarını sergiler. Ayrıca sokaklarda ve çeşitli sahnelerde sanatçılar, hokkabazlık, doyasıya müzikle ziyaretçileri büyülüyor. Ayrıca gelen ziyaretçilerin eski pazar dilini – yeme içmeyi öğrenebileceği, sopalarla dövüşme kursuna katılabileceği birçok değişik atölye var.

Zwergenland’daki Esslingen Ortaçağ Noel Pazarı

Zwergenland’daki Orta Çağ oyunları ve aktiviteleriyle dolu özellikle çocuklara uygun bir bölümle bulabilirsiniz. Elle çalıştırılan küçük bir dönme dolabın (dünyanın en küçüğü olduğunu iddia ediyorlar!) ve okçuluk gibi eğlenceli ortaçağ oyunlarının bulunduğu bölüme mutlaka uğrayın. Bu bölgenin kaotik çılgınlığı süper eğlenceli ve gerçekten yüzyıllar öncesinden bir ortaçağ fuar alanına adım atmış gibi hissettiriyor.

Hafenmarkt’taki Esslingen Ortaçağ Noel Pazarı

Orta Çağ güzellikleri, çocuklar için bir Märchenzelt (masal çadırı) ile birlikte yiyecek ve el sanatları satan daha fazla tezgahı bulabileceğiniz Esslingen’deki Hafenmarkt’a yayılmaya devam ediyor.

Bu meydanın ortasındaki çeşmeye dikkat edin. Zira 500 yıldan daha eskidir.

Esslingen’de Nereleri Gezelim? Neleri Es Geçmeyelim?

Yarı ahşap evler

Göttingen ve Limburg an der Lahn ile birlikte Esslingen, Almanya’daki en eski yarı ahşap evlerin bulunduğu şehir. Üstelik, 200’den fazla insan var, eski kenti romantizm ve mucizelerle dolduruyor.
En eski ev Heugasse 3’te ve 1262-63 yıllarına ait. Kısacası Almanya’daki en eski yarı ahşap evler Hafenmarkt’te. Görmelisiniz!

Marktplatz

Esslingen’de aslında tarihi olmayan az sayıdaki yerden biri de bu pazar meydanı. Kentin ilk hastanesi olan Katharinenspital’in bulunduğu yer. Çarşamba ve cumartesi sabahları, pazarda çiçek, Swabian lezzetleri ve taze ürünler satan pazar için özel bir atmosfer var.. Esslingen’in en büyük açık hava buluşma noktası olan Marktplatz, Temmuz’daki Bürgerfest ve Ağustos’taki Zwiebelfest’e (Soğan Festivali) ev sahipliği yapıyor.

Stadtkirche St. Dionys

Esslingen’in Protestan kent kilisesi, Marktplatz’ı güneyden komuta ediyor ve ufuktaki en unutulmaz simge yapı. Kilise, çoğunlukla 13. yüzyıldan kalma Yüksek Gotik mimariye sahip, ancak 700 ve 900’lerden kalma iki eski kilisenin üzerine inşa edilmiş.

Esslingen Kalesi

Yaklaşık 700 yıldır şehri koruyan kale, üzüm bağları içindeki bu pitoresk şehrin çok güzel panoramik manzarasını sunuyor. Esslingen şehir kilisesi, Church of Our Lady , Dominik ve Franciscan kiliselerinin de yükseldiği manzaradan bir süre kopamadık. Asla bir soyluya ait olmayan kale her zaman halk tarafından sahiplenilmiş olduğu da bir başka önemli detay.

Altes Rathaus / Belediye binası

1423’te inşa edilen tarihi ve oldukça sevimli küçük kırmızı belediye binası. Belediye binasının cephesi, en sevdiğim tarzlardan biri olan klasik Rönesans mimarisi. ve bunun onu Almanya’nın en çarpıcı belediye binalarından biri yaptığı kesin! O zamanlar meclis odası üst kattaydı, zemin kat ise ticaret ve vergilendirme amaçlıydı.. Ölüm cezaları üst meclis odasının penceresinden verilirdi. Bunu düşünmek bile tüyler ürpertici değil mi? Kuzeye doğru ilerleyin, usta Rönesans mimarı Heinrich Schickhardt tarafından zarif bir 16. yüzyılın sonlarında kavisli üçgen ile karşılanacaksınız.

Wolfsturm

1220 civarında yükselen Esslingen’deki en eski savunma kulesi, Splingen ve Ulm arasındaki Esslingen’den geçen ticaret yolunu kontrol etti.. Kutsal Roma Kartalını çevreleyen portalın üzerinde, 13. yüzyılda oyulmuş bir çift aslan vardır.. Bunlar, o dönemde Esslingen’de mahkemede bulunan Hohenstaufen Kutsal Roma İmparatorları’nın (Henry VII, Conrad IV, Rudolf von Habsburg) uzun çizgisini sembolize ediyor. Ama mizahi bir şekilde, yüzyıllarca süren ayrışma ve heykellerin Romanesk tarzı onları daha çok kurt gibi görünmeye bıraktı, bu da kapının isminin geldiği yer..

Frauenkirche

Güneybatı Almanya’daki ilk Gotik salon kilisesi olarak kabul edilen Frauenkirche, 1515’te tamamlanmadan önce yaklaşık 200 yıllık bir inşaat yapmayı gerektirdi. Şaşırtıcı bir şekilde, bu Esslingen’in en yeni kilisesi! 72 metre yüksekliğindeki kule, neredeyse geçici oyma desenleri ile Gotik duvar harikası.

Ne yiyip içelim?

Käsespätzle: Bunu satan bir tezgah görürseniz, derhal oraya koşun ve benim adıma da yiyin! Üzeri kızarmış çıtır soğan ile şenlenmiş bu yumurtalı erişteler, bir çeşit Alman Mac and cheesi’i diyebiliriz. Bu basit, ama şaşırtıcı. Birçok restoranda karşınıza çıkar geleneksel Alman yemeğidir ama pazarda tadı başka!

Apfelglühwein: Esslingen bölgesinde çok sayıda güzel meyve bahçesi vardır, bu nedenle elmalar, taze pişmiş elmalı hamur işleri ve her yerde tadını çıkarmak için elma glühwein ile pazarın her yerinde gösterinin yıldızıdır. Kuşkusuz, Glühwein herhangi bir Noel pazarında bir zorunluluktur, ancak Esslingen’deyken elma çeşidini es geçmeyin!

Bal likörü: Son olarak, balın suyla mayalanmasıyla yapılan bir tür bal şarabı olan bal şarabından daha Orta Çağ ile eşanlamlı bir içecek yoktur. Tabii ki, seyahatiniz sırasında zaten galonlarca glühwein içeceğinizi, biliyorum ama mümkünse bir kadeh bal likörü ile kendinize ödül verin. Sonuçta bir Ortaçağ pazarındasınız!

Magenbrot: Magenbrot, Alman Noel Pazarlarında çok popüler olan elmas şeklindeki bir kurabiyedir. Yıldız anason, tarçın, karanfil ve hindistan cevizi gibi birçok çeşitli baharatlarla yapılır.

KESSLER Sekt GmbH & Co. KG

Esslingen’den eve götürmek için bir hatıra veya hediye varsa, bir şişe veya iki Kessler Sekt, köpüklü şarap. Esslingen’i daha da benzersiz kılan bir şey de; kasabayı saran üzüm bağları tepeleri ile, kasabanın en eski köpüklü şaraplardan/Şampanya benzeri Sekt’ten birini üretmesi. Kasaba bir zamanlar şarap ürettiği bilinen keşişlere ev sahipliği yapıyordu. Kessler Wines, şarabı 19. yüzyılın başlarında olduğu gibi aynı binada üretiyor. Burada bir şeyler yudumlamak Esslingen am Neckar’da yapılacak en iyi şeylerden biri. 

Biergarten

Bu Sekt-fabrikasının hemen arkasında, güzel bir bira bahçesi vardı. Baden-Württemberg’de yemek için bazı geleneksel yemekler, Spätzle ile Jägerschnitzel (mantar kremalı soslu şnitzel) veya Spätzle ve sosisli Mercimek’tir. Gönül rahatlığıyla deneyebilirsiniz. Leziz!!!

Falafelerie Esslingen

Esslingen’deyseniz ve sağlıklı bir alternatif arıyorsanız falafelerie kesin tavsiyemdir. Falafellerden üç farklı tür humusa kadar her şeyin tadı harika. Sahibi de süper samimi ve nazik 🙂