a130.png

Hollanda’nın köyleri gezmekle bitmez. İnanın hepsi birbirinden güzel. Doğasıyla, halkıyla, pazarlarıyla sizi büyüleyeceğine eminim. Eğer sizin de benim gibi kısıtlı bir tatil programınız var ama “Hem şehir merkezini gezmek, hem köyleri görmek istiyorum.” diyorsanız 1 gününüzü ‘Edam-Volendam-Marken’ üçlüsüne ayırabilirsiniz.

Diğer yandan Hollanda’nın kuzeyinde yer alan Alice in Wonderland kasabası: Zaanse Schans var tabi. Yeldeğirmenleri ile şahane manzaralar sunuyor. Müzeleri, yeldeğirmenleri, tahta ayakkabı, peynir fabrikaları ile her yıl milyonlarca turist tarafından ziyaret ediliyor.

a103.png

Hadi şimdi gelin hızlıca bu köylere Amsterdam merkezinden nasıl gidebileceğimize göz atalım.

Edam-Volendam-Marken’ üçlüsüne gitmek için; Amsterdam Central Station’ın içine girip, üst katından hareket eden otobüslere binmeniz gerekiyor. Bu otobüs biletlerini istasyon içerisinde yer alan EBS ofisinden temin edebiliyoruz. Gün boyunca tüm köylere sınırsız ulaşım hakkı sağlayan bu biletin fiyatı 10 euro ama internet üzerinden satın alırsanız 9 Euro.

a104.png
a106.png
a107.png

Eğer internet üzerinden satın alırsanız, köylere gitmeye karar verdiğiniz gün yine Central Station’a gidip biletinizi EBS ofisinden almanız gerekiyor.

İnternet sitesinden satın almak için BURAYA tıklayın.

Zaanse Schans’a gitmek için; 2 alternatifiniz var. İlk olarak trenle gitmek için, merkez istasyondan Koog Zaandijk istasyonuna bilet almalısın. Ücret gidiş-dönüş 7,20 euro. Bir diğer alternatif ise otobüs. Amsterdam Merkez istasyondan bineceğiniz 391 numaralı otobüslerle 40 dakikalık yolculuk sonrasında ulaşabilirsiniz.

O zaman bu nefis köylere bir göz atalım;

Edam

a110.png

Yeşiliyle, masalsı evleriyle ‘’burada da insanlar mı yaşıyor’’ dedirten büyüleyici bir dünya burası. Amsterdam’dan sonra insana korkunç huzur veren bir köy.

Benim tavsiyem; etrafta yer alan alışveriş dükkanları ve cafelerde çok fazla zaman geçirip, para harcamak yerine; banklarda oturup bol bol oksijen depolayıp, ara sokaklarında kaybolarak gezmeniz. Çünkü Volendam alışveriş ve yeme içme için çok zengin bir bölge.

Temiz havayı bolca teneffüs edip, bol bol fotoğraf çektiğimize göre buradan otobüsümüze binerek diğer durağımız olan Volendam’a yol alabilirsiniz.

a102.png
111.png

Volendam

a141.png

a148.pngAnlat anlat bitmez. O kadar güzel, o kadar insanı hayran bırakıyor ki, Hollanda’nın bu balıkçı köyüne gelmelisiniz!

Yine Edam gibi, masalsı, rengarenk evlerin önünde ağızlarınız açık şekilde sokaklardan geçtikten sonra; daracık merdiven yolundan adımınızı attığınızda şahane deniz manzarası sizi karşılıyor! İşte bu noktada artık martı sesleriyle, pankek kokuları dans etmeye başlıyor.

a145.png

Neşe denen o tuhaf güzel his, sanki merdivenin başından elimi tutup çekiyor ve burada olduğunuz süre boyu hiç bırakmıyor. Bir tane somurtan vatandaş görmedim. Burada yaşayan halkın balıkçısı da, yerleri süpüren adamı da mutlu. Düşününce “Neden olmasın ki” diyor insan.

a146.png

Mutlaka yapılması ve tadılması gerekenler

  • Cheese Factory Volendam’a uğrayıp peynir tadımında kendinizden geçebilir, yan tarafında yer alan peynir yapımında uygulanan tüm aşamalar ve tarihine göz atabilirsiniz. Tabii ki buradan alacağınız peynir en güzel hatıralardan biri olacaktır. Hepsine bayıldık ama isli inek ve keçi peyniri muazzamdı.
  • Güzel ve farklı bir hatıra fotoğrafına ne dersiniz? Hollanda’nın yöresel kıyafetlerini giyip poz vereceğiniz unutulmaz bir hediye olacağına eminim! Volendam sahili boyunca bir sürü fotoğrafçı göreceksiniz. Eminim çok eğlenceli olacaktır!
  • Gelelim hediyelik eşya konusuna. Bu zamana kadar turistik bölgelere baktığımda, şu akın akın gelen insana rağmen size kazıklamıyorlar. Hediyelik eşya konusunda bir hayli uygun fiyatlarla beni bir hayli şaşırttı. Al kardeş al, hemen koy çantaya, yükle sırtına. Magnet mi, waffle mı, peynir mi, Hollanda seramiği mi… 🙂
  • Gelmişsin balıkçı köyüne şimdi deniz ürünlerine doymaya hazır mısın? Fiyatlar Amsterdam merkeze kıyaslayınca gayet uygun. İster buradaki kıyıya dizilmiş restoran&cafelere otur, istersen sokak satıcılarından al ve banka otur. Hollanda’nın meşhur balığı Haring(çiğ balık) ve epey leziz Kibbeling’I (Panelenmiş morina&mezgit balığı) muhakkak burada yemeniz gerekiyor.
  • E biraz da ağzımız tatlansın değil mi? Stroopwafels (İnce içi karamel dolgulu waffle) ve Poffertjes (mini tereyağlı pankekler) için özel bir karavan size bekliyor.