Bali’de genel olarak veganlık yaygın. Geleneksel Bali mutfağı ise; taze sebze, et ve deniz ürünlerinin zengin baharat çeşitleriyle harmanlanması ile hazırlanıyor.

Kötü yorum yapmak istemiyorum ama alışkın olmadığımız için bazı yemekleri, o kadar karışık; o kadar karışık geliyor ki insanın eli çatala zor gidiyor…

Yöresel yemekleri;

Nasi Goreng ve Mie Goreng’i çok sevdim. Sebze ve tavuklu versiyonu gayet lezzetli!

  • Mie Goreng (et, tavuk, domuz veya deniz ürünü, erişte ve sebzeler ile birlikte kızartılır)
  • Nasi Goreng (Mie goreng’in erişte yerine kızarmış pirinç ile yapılan versiyonu)
  • Nasi Campur (haşlanmış pirinçle birlikte servis edilen ufak porsiyonlardaki tavuk, keçi, domuz eti veya deniz ürünü)
  • Sate(Çöp şişe benziyor. Çeşitli baharatlarla marine edilmiş tavuk veya keçi eti çöp şişlere diziliyor, ızgara yapılıyor ve özel yoğun bir sosa batırılarak servis ediliyor)
  • Babi Guling (Geleneksel baharatlar ve sebzelerle  doldurulmuş bütün bir süt domuzunun kömür ateşinde yavaşça kızartılması)
  • Bebek Betutu (Geleneksel baharatlarla doldurulan bir ördek palmiye yaprağına sarılıyor ve 12 saat boyunca fümeleniyor) Pisang Goreng (Muz kızartması)

Bıbıh ınjin(Siyah pirinç pudingi, hurma şekeri ve hindistan cevizi kullanılarak yapılıyor)

Yöresel birası: Bintang

Hafif bir içimi var. Marketlerde genelde 20,000 IDR’den başlayan fiyatlarla satılıyor.


Bali’de pirinç önemli bir besin. Pirincin dışında tavuk, keçi eti ve deniz ürünleri kullanılıyor. Bali, Endonezya’nın aksine Hindu halkın çoğunlukta yaşadığı bir bölge olduğu için yemeklerde domuz eti de kullanılıyor. Dana eti de her restaurantta yok.

Gel gelelim ki; genel olarak ben bildiklerimden şaşmadım. Hamburger, pizza, makarna, salata çeşitleri oldukça fazla…

Bali’de Seminyak bölgesine giderseniz Wacko’yu sakın ama sakın kaçırmayın!

Wacko Burger

Seminyak bölgesindeyseniz kesinlikle burayı kaçırmak hata olur. Mutlaka ve mutlaka buraya gelin ve benim için mac&cheese balls tadın!

Gusto Gelato & Caffe

Seminyak bölgesinde biraz zor bulabileceğiniz bir mekan. Harita yardımıyla ve kalabalığı takip ederek bu lezzete ulaşabilirsiniz. Girdiğinizde korkunç bir Asyalı kalabalığına maruz kalacaksınız. Korkmayın, bu sıra hızlı ilerliyor. Öncelikle sakın fiş almayı unutmayın , yoksa o kuyruğa baştan girmek zorunda kalırsınız. Ve bir diğer tavsiyem, kornette tercih etmeyin. Dondurması harika ama bana mı denk geldi bilmiyorum ama kornet çok kötüydü.

Three Monkeys

Burası oldukça popüler bir yer. Dışarıda oturup, pirinç tarlalarını önünde vakit geçirmek çok güzel!

Akşam gidiyorsanız rezervasyon yaptırmayı unutmayın. Biz Ubud’dayken 2 kez geldik ve çok memnun kaldık. Romantik bir akşam yemeği için oldukça müsait. Fiyatlarda Ubud geneline göre uygun diyebilirim.

Ice Dream Gelateria Italia

Korneti çok çok güzeldi. Dondurmadan daha fazla sevdim diyebilirim. 🙂 Ama dondurmaları da gayet başarılı birkaç defa yedim.

Nusa Dua Pizza

Nusa Dua tatil köylerine 10 dakika yürüme mesafesinde. Üşenmeyin ve gidin mutlaka! Oteller bölgesinden buraya yürümek de oldukça keyifli yerel insanlarla karşılaşmak selamlaşmak hoş bir duygu açıkcası.

Bilmişlik yapmış gibi olacak belki ama pizzanın tadı enfes! İtalya’da yediğim en iyi pizzayla kapışır ve şunu söylemeliyim ki Nusa Dua Pizza kazanır!

Aşırı güzel (Nusa Dua Pizza)

Who’s Who 

Atmosferi harika. Yemekler çok iyiydi; temiz, zevkli ve güzel bir şekilde sunuluyor.