Hatay, UNESCO tarafından gastronomi şehri ilan edilmiş mutfağıyla sizi çağırıyor. Türkiye’nin dünya tarafından tanınmasına katkı sağlayan altın şehirlerinden biri Hatay! İpek Yolu üzerinde bulunan Hatay, zengin bitki örtüsüne sahip Avanos dağlarıyla, tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliğine elverişliliği; kendine özgü 300 endemik bitkisi, zeytin, zeytinyağı, defne sabunu gibi doğal yaşam araçlarının üretimine imkan veren özellikleriyle, botanik EXPO organizasyonuna 2021 yılında da ev sahibi yapacak. 🙂

Blog yazılarını hazırlarken en çok heyecanlandığım kısım kesinlikle burası ya! Yani yemek yemek dünyanın en güzel şeylerinden biri.. Eeee bir diğeri de seyahat etmekse tam bir kombo ahahah! Neyse efendim çok fazla konudan uzaklaşmadan Hatay yeme içme olayına direkt olarak dalalım biz! Ama nasıl çıkarız bu işten bilmiyorum. Çünkü Hatay yemeklerinin hepsini yemeğe kalksak, sanıyorum bir ay falan Hatay’da kalmamız gerekirdi.

Daha önceleri ‘Hatay mutfağı’ diye pek bir anlatırlardı bana, açıkcası bu denli bağlanacağımızı düşünmüyorduk. Kaldığımız iki gün boyunca bir kez olsun kötü bir lezzetle karşılaşmadık. Ne yesek gözlerimizden, mutluluktan yaş geldi adeta!

Göbüşümüzde yer kalmadığından yiyemediğimiz, gidip kapalı olduğunu gördüğümüz pek çok yer de oldu tabi! Neyse bunları bir sonra ki Hatay seyahatine saklayarak hemen sizlere Hatay seyahatinizde damak çatlatacak cinsten yerleri sıralamaya başlıyoruz! Ama bakın baştan anlaşalım, bu listedeki her yeri deneyeceğim diye sakın ola çatlamayın!

Tarihi Bizim Künefe Ragıp Usta

Herhalde Antakya denilince akıllara ilk gelen lezzet Künefe olsa gerek! Noyan tam bir künefe delisi… Ama ona künefe beğendirmek zor, İstanbul’da hiç bir yerin künefesini beğenmiyor hatta tartıştığı bile oluyor… deli midir nedir. Neyse, bilet aldığımızdan bu yana künefe diye sayıklıyorduk ki neyse sonunda kendimizi Antakya’da bulduk!

Antakya’da adım başı her yer künefe… Herkesin favorisi farklı. Biz bir kaç yerde yedik sizlere en beğendiğimiz iki yeri öneriyoruz. İlki bizim de favorimiz olan kesinlikle bizim künefe oldu! İki gün boyunda 4 defa gittik yahu daha ne olsun 🙂 Zaten seyahatimizi Instagram üzerinden takip ettiyseniz görmemeniz imkansız ahahah!

Neyse efendim burası bizim için en iyi yer ünvanını aldı. Tam sevdiğimiz kıvamda olan şerbeti, üzerinin çıtırlığı, peynirinin bolluğuyla bizim için künefenin karşılığı kesinlikle burası! Eğer ben Antakya’ya gidemem uzak derseniz sipariş de verebilirsiniz, hatta İstanbul Maslakta’da bir şube açmışlar, biz bunu Antakya’ya gittiğimizde öğrendik 🙂 Sizin de aklınızda olsun!

Adres: Ulucamii Mahallesi, 51,, Kırk Asırlık Türk Yurdu Cd. No:49, 31070 Antakya/Hatay

Çınaraltı Künefe Yusuf Usta

Antakya’nın en meşhurlarından. Güzel mi? Evet güzel ama bizim için en iyisi olamadı. Beğendik mi? Evet beğendik ama sadece bir kez gittik. Burası tam bir ev künefesi kıvamında yapıyor, şerbet oranı az, peynir durumu yeterli. Diğerlerinden daha farklı. Tatlı ile aranız çok yoksa sizin için ideal olabilir.

Adres: Yeni Camii Mahallesi, Ayakkabıcılar Çarşısı 2 Pazar Sok.Ahmediye Cami, 31000 Antakya/Hatay

Affan Kahvesi

Beni Antakya’da en çok etkileyen mekanlardan birisi de Affan Kıraathanesi. 🙂 Hayatımda ilk kez bir kıraathanede oturuyor, kahve içiyorum.

Fransız’lardan kalma tarihi devasa güzel bir binadayız. Yüksek tavanlı, tahta doğramalı.. Ortada çıtır çıtır yanan bir soba ve onu çevreleyen masalarda kağıt oynayan, jilet gibi giyinmiş 70’lik delikanlılar. 🙂

Neşelerine bakmak, sohbetlerine kulak misafiri olmak bile yetiyor. İnsan bunlara özlem duyuyor aslında.

Çay bardağında türk kahvesi yudumlamak ne güzelmiş! Resmen bağımlısı oldum. Hatta geldiğimden beri türk kahvesini çay bardağında içiyorum desem.. 2 gün üst üste bu güzel mekanda bulduk kendimizi.

Affan’da Türk kahvesini deneyimledik. Havanın soğukluğu ve gül suyuna karşı duruşumuzdan bir diğer meşhur dondurmalı lezzeti haytalı’yı deneyemedik. Siz muhakkak bir deneyin. 🙂

Adres: Fevzi Çakmak Mahallesi, Kurtuluş Cd. No 42/a, 31100 Antakya/Hatay

Güzelburç Tugay Kasabı

Instagram aleminde Hatay’da nam salmış yerlerden ziyade, güvendiğimiz kişiler burayı işaret edince, Hatay’a gitmeden kazıdık aklımıza.  Büyük şehirlerden alışık olduğumuz kasap kültürü ile burada bulunan kasaplar farklı. Farkı ise, burada yer alan kasapların ayrıca restaurant kısımlarıda bulunuyor. Siz seçiyorsunuz onlar en güzelini sizler için hazırlıyor.

Ağzınızın suları akmadan öncesinde şunu da belirtmek istiyorum, bunu mutlaka aklınıza not edin! Hatay’da iyi et ve kebap nerede yerim diye sorarsanız, yerlisi hiç bir zaman çarşıda yer alan yerleri size önermeyecektir. Merkez dışında kalan yerleri önermeleri muhtemel! İşte burası da onlardan biri… Evet şimdi geçelim detaylara.

Tepsi Kebabı ve Kağıt Kebabı

Kısaca arasındaki farkı belirteyim hemen, tepsi kebabı salçalı, kağıt kebabı salçasız ve adı üstünde kağıt üzerinde fırına yollanıyor böylece yağı da az oluyor. Ki favorimiz tabi ki tepsi kebabı! Eğer tepsi kebabına yumulduysanız aman ha çatal bıçak olayına girmeyin! Yanında getirdikleri lavaş-pide ile Allah ne verdiyse götürmeye bakın! Bunu daha başka türlü anlatamam sanırım? Ahahah Yazarken yaşadım resmen!

Her ikisini de kişi sayınıza göre ayarlıyorlar. Her ikisinden yemenizi öneririm, zaten öğle yaparsanız size ona göre getiriceklerdir korkmayın bitirememe gibi bir durumunuz olamaz 🙂

Acılı kebap ( Adana Kebabı) 

Burada her şeye kebap diyorlar şaşırmayın 🙂 Bizi bilen bilir, Adana kebabı konusunda deneyimlerimiz çok üst seviyede. Eee nasıl olmasın! Eğer bizi yeni tanımıyorsanız, her sene Adana’ya mutlaka giden birileri olduğumuzu biliyorsunuzdur artık 🙂 O yüzden bize Adana dışında, Adana kebabını beğendiren bir yer bulmak çok zordur diyecekken karşımıza burası çıktı. Güzel hem de pek lezzetli!  Hatta kendilerine has spesiyalleri de mevcut… Israrla isteyin!

Hatta ne yapın siz biliyor musunuz? Keyfigüzergah ne yediyse ondan getirin bize diyin en temizi ahahah 🙂

Şimdi bizi lezzet dışında etkileyen tarafa geliyorum. Burası bir aile işletmesi. Ki İstanbul’da bir mekan açmaları için birçok teklif gelmiş ama bu boncuklar “Biz orada yapamayız, İstanbul büyük yorar bizi, kendi yağımızda kavruluyoruz zaten.” diyip, memlekette tam gaz devam ediyorlar. Çok da iyi yapıyorlar. Biz Allan nasip ederse Hatay’a seneye yine geleceğiz, en önemli sebeplerimizden biri de sizsiniz.

İşin başında, başta güler yüzüyle kalbimizi ısıtan Nuri usta ve oğlu Ümit var. Ki bana hak verirsiniz ki, günümüzde iyi insanlarla karşılaşmak öyle zorken, Anadolu’mun böyle saf, hiç bozulmamış, gözlerinin içi gülen, hoş sohbet insanlarına koca koca sarılasımız geliyor. E tabi bizi lezzete boğan Sezgin Usta ve Serkan’ı da unutmayalım. Ellerinin hünerlerini birebir gösterip, kebapların hangi aşamalardan geçip, nasıl yapıldıklarına kadar uygulamalı olarak anlattılar. Bu arada biz Noyan’la tepsi kebabına çiğ çiğ dalmamak için zor tutuyoruz tabii. Ver sen Serkancım tepsiyi, ben hemen fırına doğru yol alayım, Yıldıray ustama götüreyim. Ateşi harlasın da hemencik pişsin afiyetle yiyelim. 🙂

Ay bir de küçük ustamız Bedirhan var! Ekmekler, sıcak pideler onun elinden. Yıldıray ustamın yanında bir çekirge! Bir fotoğrafını çekebilir miyim diyorum ellerini koyacak yer bulamıyor, yanakları kızarıyor. Bedirhan! Biz senin gibi kalplere özlem duyuyoruz biliyor musun? Hep böyle kal. Seni seviyoruz!

Yüzlerinden güler yüz ellerinden lezzet eksik olmuyor! Buraya giderseniz noğlur benden kocaman selam söyleyin olur mu. 🙂

Adres: Maşuklu Mahallesi, Atatürk Cd. No:63, 31196 Antakya/Hatay

Pöç Kasabı Uzun Çarşı

Instagram aleminde gurme hesaplarını takip ediyorsanız denk gelmiş olabileceğiniz bir yer. Valla  biz direkt Vedat Milor’un videosundan öğrenerek listemize eklemiştik. Hatta şuraya da videosunu bırakıyoruz pek bir komik video 🙂

Çarşıda tepsi kebabı ve kağıt kebabı konusunda en iyi olabilir ama tabi bizim gönlümüzün birincisi en yukarıda yazan yer olduğunu ayrıca belirtmek isteriz. Lezzetliydi evet hizmet de güzeldi ancak biraz sanki fazla popüler olmuş gibi geldi.. Gene de listenizde olmazsa olmazları arasında yerini almalı diye düşünüyoruz. Ayrıca önemli bir hatırlatma yapayım, Pazar günleri kapalı olma ihtimali olabiliyor bir hafta açık bir hafta kapalı gibi bir durumları söz konusu, eğer pazar günü gitmeyi düşünürseniz önceden bir telefon açın derim.

Adres: Yeni Camii Mahallesi, Uzun Çarşı Cd. No:154, 31060 Antakya/Hatay

Salah Kebab

Acılı kıyma kebabı söylüyorsunuz sonrasında hep mutluluk! Meze olayına girmedik burada ete doyalım dedik… Kuzu kuşbaşı ve pirzolası da son derece lezzetliydi. Öğle yemeği ile akşam yemeği arasında güzel gitti burası ahahah . Hatay’da öğünler birbirine girdi bizim her boşluğa bir kebap düştü diyebiliriz. 🙂

Aman dikkat Pazar günleri kapalı ona göre!

Adres: Kışla Saray Mh. Namık Kemal Sk. Antakya

Avlu Restaurant

Bir diğer bizi büyüleyen yere daha geldik! Öncelikle buraya akşam yemeği için rezervasyon yaptırmanız şart! Siz işi garantiye alın 1-2 hafta öncesinden mutlaka rezervasyon yaptırın derim. Antakya’da bu tarz yerler için, hele hele bu tarz popüler yerler için yer bulmak bir hayli zor olduğunu unutmayın diyerek… Bizi büyüleyen o lezzetlere geçiyorum hemencecik!

Biz buraya gelene kadar sabahtan beri o kadar çok yemek yemiştik ki, masaya oturduğumuzda Noyan’la birlikte nasıl yemek yiyeceğimizi kara kara düşünüyorduk. Aradan 10 dakika geçti, bizi dışarıdan izleyen biri nasıl yemek yediğimizi gördüyse eğer  ‘ Yazık, epey acıkmış olmalılar’ diye kesin düşünmüştür!

O NASIL MEZELER ABİ!

Bize yardımcı olan Selahattin bey’e durumu özetledik! Sabahtan beri yemek yediğimizi ve kısıtlı yerimiz kaldığını anlattık. Bu yüzden bize ne önereceğini sorduk ama her şeyi önerince… Cem Yılmaz hesabı yapıp little little in the middle olayına döndü olayı 🙂 Eee adan haklı Antakya’dasın hangi yemeği önersen diğerinin hatrı kalır!

Mezelerden tadıp aşık olduklarımıza gelince, Zahter(kekik salatası), zeytin salatası, babagannuş, cevizli avlu meze, ali nazik (burada meze olarak geçiyor! Yarım porsiyon istedik geldiğinde teyit ettik bu yarım porsiyon mu diye) Hatay usulü çiğ köfte ve de şişte peynir… Bunlar meze olarak söylediğimiz atıştırmalıklarımızdı, şimdi ana yemek lütfen ahahah:)

Ana yemek olarak, ortaya soslu ciğer ve kaz başı söyledik. Her ikiside korkunç güzeldi. Kaz başı az pişmiş olarak söylemenizi öneririz.

Şimdi biz bu kadar şeyi İstabul’da bir mekanda yeseydik, mekanına göre tahminen 300TL ile 500TL gibi bir rakam öderdik. Peki biz ne kadar ödedik dersiniz? Aaa unutmadan yemeğimize eşlik etmesi için de 20lik Yeni Rakımız vardı. TOPLAM HESAP 162TL TUTTU! YÜZALTMIŞİKİ TÜRK LİRASI! Sonrasında ayağa kalkarak alkışlar eşliğinde duygusal anlar yaşandı…

Hizmet desen harika, tüm personel vızır vızır çalışıyor yüzlerde hep bir tebessüm! Selahattin bey’e ise sonsuz teşekkür bizi çok güzel ağırladı! Lezzet desen enfes.. Fiyat performans konusuna hiç girmiyorum bile 🙂 Yani burayı ne kadar övsek az kalır, tadamadığımız bir çok lezzeti sonra ki seyahatlere saklamak zorunda kalsakta, A’dan Z’ye memnun kalarak ayrıldık. Tekrar görüşeceğiz seninle ve tüm lezzetlerini deneyeceğiz güzel Avlu!

Sanırım gitmeniz gerek gibi laflar kurmama gerek yok… 🙂

Adres: Zenginler Mahallesi, No:, Kahraman Sk. No:39, 31070 Antakya

Konak Restaurant

Öncelikle buraya gitmediğimizi belirtmek isterim. ‘Eee kardeşim neden yazdınız o zaman’ demeyin, çünkü tavsiye eden kişiler çok sağlamdı o yüzden yazmadan geçemezdik. Biz akşam yemeği tercihini Avlu’dan yana kullanmıştık çokta memnun ayrılmıştık, o yüzden buraya fırsatımız olmadı. Ama bir dahakine mutlaka gideceğiz. Eğer siz de bizden önce giderseniz haber edin bakalım tavsiye edilecek kadar güzelmiymiş anlayalım!

Adres: Zenginler Mahallesi, Kastal Sk. No:1, 31070 Antakya/Hatay

Sultan Sofrası

Antakya’nın yöresel lezzetlerini  tadabileceğiniz en iyi yerlerden biri! Esnaf lokantası tarzında, Antakya lezzetler sergisi gibi adeta. Pazar günleri kapalı oluyor haberiniz olsun! Mutlaka tatmanız gereken lezzetler arasında içli köfte(oruk), babagannuş, humus, biberli ekmek, kağıt kebabı gibi bir çok lezzetle buluşabileceğiniz bir yer. Gelindiğinde uğramadan gidilmeyecekler listesinde yer alıyor aklınızda olsun.

Adres:Meydan Mahallesi, İstiklal Cd. 20/A, 31050 Antakya/Hatay

Dönerci Tacettin Usta

Buraların en iyi döneri! Bu çok net belli. Tam bir esnaf lokantası tarzında olup kapısında kuyruk eksik olmuyor. Öğle 2’den 3’den sonra döner bulmanız çok zor, zaten 15:30 gibi de dükkan kapanıyor. Tacettin usta kuralları olan ve işini severek yapan biri. Saygımız sonsuz…

Döner haricinde her gün çıkan mercimek çorbası, pilav ve kuru fasulyeleride var. Döner yiyip üzerine kuru fasulyelerininde tadına baktık! Evet yaptık bunu çünkü aşırı güzel görünüyordu lezzetide bir o kadar güzeldi doğrusu!  Tavsiyem rezervasyon yaptırın 🙂 Biz şansa boş anına denk geldik nasıl oldu hiç fikrimiz yok 🙂

Adres: Güllü Bahçe Mahallesi, Silahlı Kuvvetler Cad. No:18, 31070 Antakya/Hatay

Abdo ve Mısırlı Döner

Her ikisi de Antakya dönerinin meşhur iki yeri ama bizce öyle aman aman bir olayı yok lezzet olarak. Abdo döner en meşhurları sonrasında isim hakkını satıp  işi gücü bırakıyor ve daha sonrasında dayanamayıp iki üç dükkan yanına Mısırlı döner olarak tekrardan dükanını açıyor 🙂 Kendileri pek tatlı insanlar.  Yani herkesin meşhur meşhur dediği Abdo döner, Mısırlı döner olarak hayatına devam ediyor. Bunu bilin istedim. 🙂

Adres: Kışla Saray Mahallesi, Hüseyin Karşıt Cd. No:1, 31070 Antakya/Hatay

Humusçu İbrahim Usta

Efendim yine Vedat Milor sayesinde öğrenerek geldiğimiz bir yer burası. Humusu sevmeyen adama humus sevdiren cinsten bir lezzet! Ki İbrahim Usta’nın ünü dünyaya yayılmış, gittiğimizde sohbette ettik. Şimdi bu müthiş lezzeti Roma’ya tanıtmaya hazırlanıyor.

Antakya usulü ve Lübnan olarak iki farklı usulde tercih edebilirsiniz.  Öylesine tok olmamıza rağmen Noyan’ı kolundan çeke çeke İbrahim Usta’ya götürüyorum. Antakya usulünde kornişon turşu ve domates dilimlenip üzerine ekleniyor. Lübnan usulünde ise klasik olarak sarımsak var. Sade şekilde tabağa konuyor. Ben lübnan usulünü daha çok seviyorum.

Tahini de kendisi yaptığından bu lezzet 2 katına çıkıyor. Olaaaay! İsterseniz evinize paket de yaptırıp götürebilirsiniz. 🙂

Meze olarak yediğimiz humusu nasıl olur da ana yemek olarak yiyorlar diye düşünüyordum. Yeniyormuş vallahi!

Adres: Güllübahçe Mahallesi Saray Caddesi Sakarya İşhanı No:13, 31070 Antakya/Hatay

Bade Şarap Evi

Ev yapımı mis gibi şaraplar… Antakya’da alternatif mekan arayanlara önerilir. Ortamı son derece güzel ve nezih, şömine ateşinde şarabınızı içmek pek bir keyifli oluyor. Yemek alternatifleride var ancak biz yemek olayına girmedik. Birer kadeh şarabımızı içip keyif yapmıştık. Oh iyi ki de yapmışız!

Adres:Zenginler Mahallesi, Gazipaşa Cd. No:18, 31070 Antakya/Hatay