Avrupa’nın en ünlü Noel Pazarları’ndan biri kuşkusuz Nurnberg. Nürnberg Noel Pazarı geleneği 1628 yılına dayanıyor. Bu adamların geleneği mükemmelleştirmek için 400 yıllık bir deneyimi var şaka değil. Nurnberg, aynı zamanda Almanya’da en iyi korunmuş ve restore edilmiş tarihi kent merkezlerinden biridir.

NURNBERG NOEL PAZARI 5 AYRI BÖLÜME AYRILIYOR

Pazar alanına vardığınızda, gezdiğinizde bir bütünmüş gibi gözüküyor. Aslında birbirine çok yakın mesafede kurulmuş ama tamamen ayrı temada 5 pazar. Hadi başlayalım..

Christkindlesmarkt, Ana Noel Pazarı 

Yer: Hauptmarkt (Meryem Ana Kilisesi’nin önündeki ana meydan)

Açılış töreninin de gerçekleştiği tarihi konum işte burası! En büyüğü ve en önemlisi Christkindlesmarkt, Nuremberg Old Town’daki ilk durağınız kesinlikle burası olmalı. Hauptmarkt’ın tam üzerinde bulunan çarşıda her çeşit lezzetli yemeği, göz kamaştırıcı Noel süslerini ve tatil hediyelerini alabileceğiniz beyaz ve kırmızı çatılı 180 küçük ahşap ev bulunuyor. 

Kinderweihnacht, Çocukların Noel Pazarı

Yer: Hans Sachs Platz (ana pazardan 3 dakika yürüme mesafesinde)

Burası adeta masallar diyarı. Eski şehir ve oyuncaklar… Tatlı bir cehennem gibi. Eğer ki küçük bir çocuğunuz varsa DELİRECEK! bilmiyorum ama ben çocuksuz halimle çok etkilendim. Küçük Hans Sachs Platz’da tamamen çocukların eğlenmesi amacıyla kurulmuş Çocukların Noel Pazarı. Çocuklarınız yoksa da ziyaret edin. Adındaki “çocuklar” kelimesi, atlıkarınca, dönme dolap ve hatta minyatür trenin kurulduğu mükemmel manzarayı ziyaret etmenize engel olmasın. Çocuklar için atölyeler, zencefilli kurabiye yapımı gibi onlarca aktivite cabası.

Kardeş Şehirler Pazarı

Yer: Rathausplatz (ana pazardan 1 dakikalık yürüme mesafesinde)

Gün içinde sosis ve Glühwein gibi Alman spesiyalitelerinden yeterince yediyseniz, Nürnberg Noel Pazarı biraz farklı yollara girmenin zamanı geldi. Ana meydandan birkaç adım uzaklaştığınızda kendinizi Kardeş Şehirler Pazarı’nda bulacaksınız. Bu ne demek mi oluyor? Dünyanın bambaşka ülkeleri 24 stant ile temsil ediliyor. Atlanta’dan viski ile sıcak elma şarabı, Kharkiv’den matreshkas, Glasgow’dan kurabiye gibi en beklenmedik yiyecekler ve hediyelik eşyalar sizi bekliyor.

Orijinal Regional

Yer: Saint Sebald Kilisesi tarafından birkaç kabin (ana pazardan 1 dakikalık yürüme mesafesinde)

Christkindlesmarkt’ın doğal bir uzantısı olan Saint Sebald Kilisesi’nin yanında yer alan birkaç stant diyebiliriz. Burada, el yapımı sabun, balmumu mumları, reçeller ve reçeller, bal, yün ve çok daha fazlası gibi Frankonya’da yerel olarak üretilen güzellikleri bulacaksınız.

Feuerzangenbowle Köyü

Yer: Fleischbrücke’nin altında, Starbucks’ın hemen yanında (ana pazardan 5 dakika yürüme mesafesinde)

Özel olarak yapılmış kazanın üzerindeki alevlerin parlak ışığıyla büyülenen romantik bir yer. Noel Pazarı geceniz muhakkak burada sonlanmalı. 🙂

Feuerzangenbowle Köyü, dünyanın en büyük punch kazanına tanık olmak ve kırmızı şarap ve romdan yapılan lezzetli sıcak içeceği yudumlamak için gideceğiniz yerdir. Feuerzangenbowle, boşuna kış içeceklerinin kraliçesi olarak kabul edilmez. Adını, üzerine romla ıslatılmış, yanan bir şeker somununun yerleştirildiği kazanın üzerindeki maşadan almış. Şeker erir, karamelize olur, kırmızı şaraba damlar ve Feuerzangenbowle’a o özel, çarpıcı tadı verir. Bu içeceğin yapıldığı kazan (2,5 metre genişliğinde ve 3,4 metre yüksekliğinde) 9000 litre kapasiteye sahipmiş! 

Bu arada devasa kazanın yanında bir şeyler yiyebileceğiniz altı küçük kulübe bulacaksınız. Aç karna geceyi noktalamayın. 😀 ve tabii ki alanda dev bir ekranda olacak; eski zamanların şarkıları ve 1944 yapımı “Die Feuerzangenbowle” filminden kesitlerle köy, zamanda geriye gidiyormuş hissi verecek.

GİTMEDEN ÖNCE MUHAKKAK BİLMEN GEREKENLER

Nürnberg Noel Pazarı, dünyanın her yerinden yılda yaklaşık 2 milyon ziyaretçi aldığı için konaklamada üzülmeni istemeyiz. Konaklama için önceden (en az 3 ay önce) rezervasyon yaptırmalısın. Noel Pazarı başlamasına 1 ay kala seçeneklerin çoğu çoktan biter ve geri kalanlar inanılmaz derecede pahalıdır. Mümkünse, zamanınızın çoğunu bu bölgede geçireceğiniz için Eski Şehir’e (veya Eski Şehir’in içinde) yürüme mesafesine göz atın. Şayet bunlar da mevcut değilse sakin olun. Şehir merkezinin dışında bir Airbnb bakın. Çünkü Nürnberg, toplu taşıma ile iyi bağlantılara sahip olduğundan Noel pazar alanına gitmek oldukça kolay. 🙂

Sabah saatlerinde ve gündüz saatlerinde daha az kalabalık olan çarşı, akşam saatlerinde ışıkların açık olduğu saatlerde çoook daha göz alıcı oluyor. 

Üzerinizde muhakkak nakit bulundurun. Çoğu mekan kredi kartı kabul etmiyor. Restoranların kredi kartı kabul edip etmediğini kontrol edin. Sonra mükemmel bir yemek deneyimi sonrası exchange peşinde koşmayın.!

Nakit demişken, sıcak şarap alırken bir fincan için fazla ücret ödemenize şaşırmayın. Ücret sadece birkaç Euro’dur ve kupayı geri getirdiğinizde size iade edilecektir. 🙂 Kupalar, Nürnberg Noel Pazarı logosu ve tatil çizimleri ile markalanmıştır. Sıcak şarabı bitirdikten sonra, kupayı hatıra olarak eve götürebilirsiniz. (Bu yüzden ücret önceden ödenir)

Nürnberg’de Noel’in simgesi olan Christkind’i görmek için pazarın açılış törenine katılın. Christkind, Meryem Ana Kilisesi’nin balkonundan bir önsöz okur. Açılış töreni sırasında son derece kalabalıktır, bu nedenle en az bir saat erken gelin ve kilisenin önünde yer alın. Daha sonra Christkind ile Salıdan Cumaya saat 15:00’te Christkindlesmarkt’ta buluşabilirsiniz. 

Nürnberg’den yerel olarak üretilen yiyecekler ve hediyeler arıyorsanız, üzerinde resmi Christkindlesmarkt logosu bulunan stantlara dikkat edin. Bu stantlar, Nürnberg Noel Pazarı’na özgü “lisanslı ürünler” satıyor. 

Nürnberg’de birkaç gün kalmaya karar verirseniz, şehir ziyaretçilere tüm müzelere ve turistik yerlere ücretsiz girişin yanı sıra Nürnberg Şehir Kartı edinin.

NURNBERG NOEL PAZARI’NDA BAŞKA NE YAPILIR?

Yediniz, içtiniz keyfini çıkardınız besbelli. Yapmadığımız bir şey kaldı mı? Dediğinizi duyar gibiyim.

Posta Arabası Turu

Ana pazardan bir dakikalık yürüme mesafesinde, Hotel Saxx turistler için bu aktiviteyi gerçekleştiriyor. Ata binmek ister misiniz bilmiyorum ama onlar geçerken fotoğraflamak da o anı yaşamak da muhteşem. Eğer dilerseniz yetişkinler için 4 euro-çocuklar için 2,5 euro gibi bir fiyata Noel pazarında gezintiye çıkabilir zaman durmuş gibi hissedebilirsiniz… Bu gelenek en az çeyrek asırdır sürüyor. Pazarda bir seferde üç ila dört saat çalışan toplam 17 at var. Posta arabaları İletişim Müzesi tarafından sağlanıyor ve bir peri masalından fırlamış gibi görünüyor. 

Pazar Manzarası için Meryem Ana Kilisesi’nin Tepesine Çıkın

Ana Noel pazarı, Meryem Ana Kilisesi’nin hemen önünde bulunduğundan, balkonu mükemmel bir seyir noktası sağlar. Balkon, Christkind’in pazarın açılış gününde prologu okuduğu yerdir. Birkaç euroya bu deneyimi yaşayabilirsiniz.

Evinize ya da sevdiklerinize Nürnberg Damgalı Bir Kartpostal Gönderin

Hotel Saxx’in tam karşısında, kartpostal satın alabileceğiniz, üzerine Nürnberg’den ilham alan bir pul yapıştırabileceğiniz ve bunu arkadaşlarınıza ve ailenize gönderebileceğiniz küçük bir kabin (DHL logosu ile işaretlenmiş) bulacaksınız. Postane aramaya gerek yok. 🙂