Bu otelin adını gitmeden önce defalarca duymuştum. Arkadaş çevremden, balayı için tercih eden de oldu. Kafa dinlemek için giden de.. “Hani bir gün yolum o taraflara düşerse kesinlikle geleceğim sana Fidanka!” demiştim ve o gün geldi. 1 haftalık Kaş programıma, sırf bu otelin atmosferini deneyimlemek için 2 gün Kalkan’da konaklamayı dahil ettim. İyi ki de yapmışım, çünkü beklentimin çok üstünde bir deneyim yaşadım! Şimdi, keşke 1-2 gece daha kalsaydım diyorum…

Peki, Fidanka ne anlama geliyor? Kuruluş hikayesi nedir?

Hikayesi olan yerlere bayılıyorum! Özellikle gidip beğendiğim yerlerin isimlerinin nereden geldiğini, kim tarafından ve nasıl kurulduğunu araştırmadan edemiyorum! Fidanka denilince insanın aklına direkt fidanla alakalı bir şeyler geliyor. Yaptığı çağrışımlar doğru. Yanılmıyoruz çünkü Bulgarca ‘dişi fidan’ anlamına geliyor. Bu bilgiden sonra kapıdan içeri adımınızı atıyorsunuz. Gözünüzün gördüğü yeşiller, rengarenk çiçekler, begonviller, limon ve mandalina ağaçları… Yok hayır sayamam, saymam mümkün dahi değil. Otelin sahibi ise, Nüket Hanım. Nam-ı diğer Nüket anne. Kendisini tanımayı çok isterdim. Böyle diyorum çünkü otel çalışanları dahil herkes ona öyle diyor. Nüket anne, aslında İstanbullu. 99 depreminden sonra her sene tatil yapmak için gittiği Kalkan’a ailesiyle komple yerleşmeye karar veriyor. Sonrasında ailesiyle Kalkan’daki en güzel oteli kuruyorlar. Bildiğim kadarıyla yapımı 2 sene sürmüş. Nüket anne öyle bir bahçe yapmış ki Kalkan’daki en güzel bahçe onun. Nasıl güzel olmasın ki, her bitkiyle ayrı ayrı ilgilenip, konuşuyor. Fidanka’nın bahçesini coşturuyor da coşturuyor 🙂 Bahçesinde ikiyüz tür çiçek, portakal, limon, muz, türlü aromatik otlar, hatta ananas bile bulabilirsiniz. Eli öpülesi Nüket anne, toprakta bir santim yer kalmamacısına doldurarak, buraya hayat vermiş.

Fidanka ve masalsı atmosferi

Fidanka’nın sahipleri yaptığı her şeyin ruhu olsun, hikayesi olsun istemiş. Restoran kısmını inşa ederken, iki Akdeniz köy evi, ve Türkiye’nin ve dünyanın değişik pek çok noktasından topladıkları antikaları kullanmış. Oteldeki her nokta adeta konukların kendilerini mutlu hissetmesi için düşünülmüş. Girişte çıkılan 3-5 basamak sonra ufak bi aydınlanma yaşıyorsunuz. Tamam Kalkan güzel ama burası şahane. Sanki minnak bir yerleşim bölgesi, sanki bir botanik bahçesi, sanki yenilenmeniz için terapi merkezi.. Basamakların bitiminde hemen karşınızda; ahşap ve taş karışımı çiçeklerle sarmalanan odalar yan yana dizilmiş. Hemen solunuza döndüğünüzde bir havuz ve önünde alabildiğine Kalkan deniz manzarası. Tabii doğal olarak ilk nereye bakacağınızı şaşırıyorsunuz. Neyse ki öyle tatlı bir karşılama ekibi var ki; güleryüzü ile sizi hemen kapıyor o şaşkınlığı bir kenara atmanız için, sizi hemen bir tatlı soluklanma noktasına oturtuyor. “Ne içersiniz?” ikramlarıyla ve mini bir sohbetle bunun bir rüya olmadığını fark ediyorsunuz. 🙂 Otelde her şey öyle ince, öyle zarif düşünülmüş ki bir objeye dokunmak bile suçmuş gibi hissediyorum bir an. Çeşitli antikalar, biblolar, dünyanın farklı yerlerinden toplanan objeler, birbirinden değişik bebekler, seramikler ve tablolar. Hepsi birbirinden farklı sayısız obje, birbiriyle öyle uyumlu duruyor ki inanamıyorsun. Bu bir sanat. Bu bir otel değil burası bir galeri.

Örneğin lobbydeki lavaboda, sıvı sabunluğun altında dahi dantel örtü var! Sıvı sabun damlar diye iyice emin olup elimi öyle çekiyorum. 🙂 Kimbilir kimin çeyizi, çeyizliği… Fidanka’daki obje ve antikaların mimarı, otelin işletmecilerinden, Nüket Hanımın kızı Bilge Hanıma ait. Her ülkeden, her şehirden, hatta köylerdeki boşalmış evlerden beğendikleri tüm antikaları alarak otelin en uygun köşesine yerleştirmiş. Nüket Hanımın damadı Cüneyt Bey ise; şu an otelin işletmesiyle ilgileniyor. Her şey yolunda gitsin diye titizlikle çalışıyor. Rezervasyonlara kadar her şey onun kontrolü altında. Fidanka’da 5 deluxe, 4 suit, 3 deluxe suit, 2 jakuzi suit ve 2 exclusive jakuzi suit olmak üzere toplam 16 oda bulunuyor. Şimdi hazır olun hepsi deniz manzaralı. “Yok aman arka odaya kalırım, manzaram yoktur. ” Diye dert edecek bir şeyiniz de yok.

Ben hangi odada konakladım?

Deluxe oda sınıfında yer alan, ‘Sedir’ isimli odasında konakladım. Bana o kadar masalsı geldi ki… Kim bilir diğer odaları da ne kadar güzeldir. Tam bir köy evi düşünün. Yüzlerce yıllık sandıklar ve dolaplar var evet. Ama hepsi sapa sağlam! Modern ve geleneksel bir arada harmanlanıp sunulmuş. Bu estetiği görüp gülümsemeyecek, mutlu olmayacak kişi yoktur herhalde? Klasik oteller için bazen şunu düşünürüz; “Odaların en ucuzu ya, kesin kötüdür!”  İşte bu düşünce Fidanka için yanlış olur. Çünkü, her odası ayrı güzel.

Deluxe oda hakkındaki yorumlarım;

Son derece geniş, özel terasınız, şezlonglarınız, sandalyeleriniz hatta sandıktan tatlış bir sehpanız da var evet. Yerler ve duvarlar ahşaptan. Bu odaya 1+1 bile diyebiliriz. 🙂 Çünkü minik sedirli bir odası var. Öyle şirin ki! Anca hani bir kişi uzanabilecek gibi düşünün. Bir de ufak pencere…Tamamen kütükten açık bir dolap var. Askılığı ve bölmeleri mevcut. Eşyalarınızı muhafaza etmek için hem çekmeceli hem de bölmeli 1 dolap daha bulunuyor. A bir de sandık var! Modern kütükten cool bir yatak iskeleti ve çok konforlu bir yatak. Üzerinde hem normal, hem de ‘Bir yastıkta kocayın’ tarzı dantelli işlemeli yastıkları bulunuyor.

Fidanka balayı için uygun mu?

Tam üzerine bastınız! Bana kalırsa eğer yurt dışı planı yapılmayacaksa direkt Fidanka! Evlilik hazırlığı, telaşı, heyecanı, koşturmacası derken iyice yıpranan değerli kendinize yapacağınız en güzel iyilik dinlenmek ve sevdiğinizle sadece kuş cıvıltıları, rüzgar esintisi eşliğinde, deniz manzarasına bakıp vakit geçirmek ise hiç düşünmeyin bile. E tabi balayı için tercih edilen; 2 adet ‘Jakuzi suit’, 2 adet de ‘Exlusive jakuzi suit’ var ki! Ne siz sorun ne ben anlatayım. 🙂

Eğer balayı için düşünüyorsanız 6 ay evvelden rezervasyonunuzu yapın derim. Eğer bir de “Eylül gibi tadından yenmez dönemde gideceğim.” diyorsan; işini hiç şansa bırakma. Öyle ki Fidanka’da özel balayı paketleri bile var. İster 4 gece kalın 3 gece ödeyin. İster 7 gece kalın 5 gece ödeyin’den; içinde akşam yemeğinden, tekne turuna kadar barındıran birbirinden farklı seçenekler bulunuyor.

Fidanka Otel, Kalkan merkeze uzak mı? Ulaşımı nasıl sağlarım?

Kalkan çarşı ile Fidanka arası yarım saat yürüme mesafesinde bulunuyor. Şahsen bana soracak olursanız, ben yürüdüm. Tabii size yürümenizi tavsiye edemeyeceğim bu defa. Akşam çarşıya giderken ve gece dönerken çok rahatça yürüdük ama güneşin altında “Sabuhaa” diye kendimizden geçmiştik. 🙂 Araba kiralayabilir ya da taksi ile ulaşımı sağlayabilirsiniz. Taksi konusunda pazarlığın dibine vurun, yoksa uçaktan pahalıya gelebilir.

Fidanka’da konaklarsam yakınlarda nereleri ziyaret edebilirim?

Kaş 20 km, Kaputaş Plajı 4 km, Patara Plajı 15 km, Saklıkent Kanyonu 40 km, Fethiye 80 km yakınlarında yer alıyor. Ulaşım için aracını yok ise toplu taşımayla kolaylıkla halledebilirsiniz. Biz o şekilde yaptık gayet rahattı. Sefer saatleri için linki bırakıyorum göz atabilirsiniz… Daha ne yapayım sizin için sorarım size? 🙂

Fidanka, denize sıfır mı?

Fidanka, denize sıfır değil iyi ki de değil, onu böyle güzel yapan konumu aslında. Sessizliğin ve manzaranın tadına varıp, kendinizi dinleyeceksiniz.

En yakın plaj ne kadar mesafede?

Villa Mahal

Yahu denize gitmek için çarşıya mı inmeliyiz? Dediğini duydum ve cevaplıyorum! En yakın işletme, 150 metre mesafede yürüyerek, bulunduğumuz koyun hemen sahilindeki plaja gidebileceğiniz gibi, çok yakın çevrede, tertemiz, masmavi deniziyle pek çok plaj alternatif bulunmaktadır. Fidanka’ya, 5 dakika yürüme mesafesinde Hotel Villa Mahal var. Normalde giriş ücreti 30 TL. Fidanka’da konakladığınızı söyleyince 10 lira indirim sağlıyorlar.

Bir diğer seçenek ise PalmBeach. Fidanka’ya 15 dk’lık yürüme, 5 dk’lık araba mesafesinde. Giriş ücreti: 15-20 TL Kalkan halk plajı ise 30 dk yürüme mesafesinde. Ayrıca aşırı sezon değilse öyle kalabalık olmuyor. Son derece nezih ve tertemiz! Biz çok beğendik! Bu alternatifler arasında bana kalırsa yarım saat yürüyüverin ve halk plajına gidin derim. Tamam 2 beach de güzel ama bu işletmelerde yiyip içmeye kalkarsanız kalp krizi geçirme ihtimaliniz yüksek. En yakındaki Mahal Beach’e gidip, menüyü elimize aldıktan sonra beach’i terk ettik. Bu tarz yerler bizce gereksiz bize göre değil tercih sizin. 🙂 Yaşasın halk plajları!

Fidanka’nın havuzu var mı?

Olimpik havuz beklentiniz olmasın, girip rahatlayacağınız tatlış bir havuz mevcut. 🙂 Sonuçta yüzme yarışlarına hazırlanırcasına yüzeceğimizi düşünmüyorum! Havuzun kenarına oturup, güzel Kalkan manzarasında güneşi batırarak keyfini çıkartmak en güzeli!

Fidanka’da kahvaltı? Hem de ne kahvaltı!

Birçok kişi kahvaltı için de dışarıdan ziyarete açık mı diye çok sormuştu. Evet açık. İsterseniz restoranında yemek yemeye gelin, ister kokteylinizi yudumlamaya! Kapıları herkese açık. Kahvaltısında istediğiniz ve beklediğiniz her şey mevcut. Yufka pişisi ve müthişli reçellerin uyumuyla, bir cevizli tahinli ruloları var ki hala tadı damağımda!

Fidanka’da öğle ya da akşam yemeğine ne dersin?

Otelin restoranı kısmı zaten ayrı bir olay! Yine tüm incelikler serpilmiş, her detayda ayrı bir güzellik. Amerikan servisten, masaya; Türkiye’nin bambaşka köy ve kasabalarından topladıkları emayelerden, antika dolaplara her şey ayrı dokunuyor yine ruhuna. Yemek olayına ucundan girip bir hamburger delisi olarak ısrarlar üzerine ‘isli Fidanka burger’ yiyorum. Aman allahım olaaaay! Kesinlikle farklı bir lezzet. Gelirseniz mutlaka ve mutlaka deneyin.

Biz 2019’da gittiğimiz için hala menüde mi bilmiyorum ama Fidanka, bu sene şef Umut Karakuş’la menüsünü yeniledi. Yani lezzet patlaması devam ediyor. Bilmem anlatabiliyor muyum? 🙂

Otelin kokteylleri de çok başarılı. Kalkan’da oturacağınız herhangi bir mekanla kıyaslayamam bile. Kokteylleri yapan Bülent Bey. Eğer giderseniz muhakkak o bara oturun kendisiyle sohbet edip kokteylinizi yudumlayın. Fidanka Love’ı şiddetle tavsiye ediyoruz. 🙂

Genel olarak fiyatlar Kalkan çarşısına göre son derece uygun! Ayrıca daha kaliteli ve daha lezzetli seçenekler mevcut! Fidanka’dan ayrılırken en büyük pişmanlığımız; isli Fidanka burger’den birer tane daha yemediğimiz oldu… Bir de, ‘bir kaç gece daha keşke kalsaydık’ dedik….Neyse efendim, biz Fidanka’yı ve Fidanka’yı Fidanka yapan her şeyi çok sevdik! Hadi! Ne zaman gidiyoruz tekrardan?