Kopenhag sen mi büyüksün ben mi? Yanımızda su böreği bile getirmişiz. Üstelik anneme açtırmışım. 😀 Bir şey yemedik dışardan diyormuşum 😀

Neyse efendim Kopenhag’da yemek için önerileirmiz geliyor!

Önce bir lokal lezzetlerinden bahsedelim:

Rød pølse

Hem ucuz hem de lezzetli oluşundan mütevellit ilk önerimiz sosisli. Tabii bu sosis genelde domuz oluyor. Rengi de tamamen gıda boyasından dolayı böylesine kırmızı. Yani ya bu kıpkırmızı kesin danadır diye lap diye yemeyin diye açıklıyorum.

Bildiğiniz sosislerden farklıdır. Her zaman hardal, ketçap, remoulade sos(aioli veya mayonez bazlı bir çeşni), turşu ve çiğ ve gevrek soğanla dolu bir baget ekmeği.

ELBETTE DANA SOSİS DE VAR. ONU DA YİYECEĞİNİZ YERİ AŞAĞIYA İLİŞTİRECEĞİM!

smørrebrød

Danimarkalı herhangi bir vatandaşın öğle yemeği genellikle bu smørrebrød. Danimarka’nın lokal yemeklerinden biri ve üst düzey restoranlarda dahi servis ediliyor. Üstü açık sandviç diyelim. Bir dilim çavdar ekmeği üzerinde balık veya et, sebze ve çeşitli soslardan oluşur.

Durum shawarma

Birkaç on yıl önce, Danimarka göç politikasında bugünkü gibi katı değildi ve sığınmak isteyen birçok mülteci, küçük İskandinav ülkesinde yeni bir başlangıç ​​yapmayı başardı. Özellikle, 1960’larda ve 1970’lerin başında, ülke çok sayıda Türk ve Pakistanlı mülteciyi kabul etti. Birçoğu kendi restoranlarını açtı ve Kopenhag’a bir Ortadoğu tadı getirdi. Bu nedenle, günümüzde durum shawarma (tavuk veya kuzu eti) Danimarka’daki en popüler yemeklerden biri.

Falafel

Danimarka’daki bir diğer ünlü yemek falafel.

Fiskefrikadeller

Danimarkalıların köftelerden bile fazla sevdiği bir yemek varsa, fiskefrikadeller olarak bilinen balık köftesi. Beyaz balık, soğan, maydanoz limonu, tuz ve karabiber karışımı, genellikle salatalık ve remoulade sos ile servis edilir .

Marine veya Salamura Ringa

Marine edilmiş ve salamura ringa balığı Viking Dönemi’nden beri Danimarka yemek menüsünde bir yer tutuyor. Denizle çevrili Danimarka, ringa balığı en popüleri. Çavdar ekmeğinin üstüne ya da defne yaprağı, soğan salatası ve yumurta eşliğinde olsun, bu yemeğin neden yıllarca hayatta kaldığını ve hala Kopenhag’ın her yerinde servis edildiğini öğrenin.

Somon

Kopenhag’ın restoran menülerinde sıkça bulunan bir diğer balık ise somon balığı. Çeşitli şekillerde pişirilmesine rağmen, Danimarkalılar genellikle bir dilim çavdar ekmeğinin üzerine bir dilim soğuk füme somon eklemeyi tercih ederler. 

WIENERBRØD

Adının Viyana ekmeği anlamına gelmesine rağmen Kopenhaglı bir fırıncı tarafından keşfedilmiştir. Danimarka hamur işi Wienerbrod, 1843’te Viyana’da çalışan Kopenhaglı bir fırıncının icadıdır. Cinnamon roll gibi spiral ve benzer lezzettedir. Sabah kahvaltılarında çokça tercih edilir.