PHUKET’E NE ZAMAN GİDİLİR?

Tayland’ın en hareketli adası olan Phuket’e pek tabi yılın her döneminde gidebilirsiniz. Fakat hava şartları sizi etkileyebilir. Tatiliniz istediğiniz gibi gitmeyebilir, belki kabusa bile dönebilir.

Phuket iklimi; SERİN, SICAK ve YAĞIŞLI olmak üzere 3’e ayrılır.

SICAK MEVSİM: Mart-Mayıs ortası dönemi ise sıcak mevsimdir. 36 dereceye varabilen sıcaklıklar bu döneme damgasını vurur. Özellikle öğleden sonraları kısa süreli yağışlar olabilir.

YAĞIŞLI MEVSİM: Mayıs ortası-Kasım dönemi ise yağışlı mevsimdir. İlk dönemde genelde kısa süreli ani yağışlar olur, ancak aralarda güneş açar. Eylül, Ekim, Kasım aylarında ise yoğun ve uzun süreli yağışlar olur. Yağmur sezonunda deniz daha dalgalı ve dip akıntılı olduğu için boğulmalar bu dönemde oldukça artar. Bu yüzden de tehlikeli durumlarda plajlara kırmızı bayraklar asılır. Öte yandan, sörf için en uygun zaman bu dönemdir. Genelde otel ve tur fiyatlarında da ciddi indirimler olur.

SERİN MEVSİM: Phuket seyahati için en iyi dönem Aralık-Mart dönemine denk gelen ‘serin mevsim’dir. Bu dönemde yağış azdır, sıcaklık ve nem rahatsız edici boyutta değildir. Hava bunaltıcı derecede sıcak olmaz. Phuket tatilinizin 5. gününde fark edersiniz ki; Eda Taşpınar sizin bronz teninizin yanında halt etmiştir. Bu dönem turist akınına uğrar. Neredeyse fulldür. Ancak bu dönem yüksek sezondur ve fiyatlar digger dönemlere gore tabiki yüksektir. Erken rezervasyon, kesenizi çok zorlamadan size bu cennet adaya götürür.


PHUKET’E NASIL GİDİLİR?

Direkt Uçuş

Phuket’e Türk Hava Yolları’nın direk uçuşu yakın zamanda açıldı. 10 saat içerisinde bu tropik adaya ulaşmanız mümkün.

Maliyet olarak biraz fazla geliyorsa indirim dönemlerinde takip etmenizde fayda var.

Aktarmalı Uçuş

Aktarmalı uçuş da tercih edebilirsiniz. Bu şekilde bilet maliyetiniz de daha düşük olabiliyor. Ama bu defa da aktarma sayısı ve aktarma süreleri devreye giriyor. Bir de yerel saat konusu var. 🙂

Bunların hepsini göze alıyorsanız ki bence alın, ben böyle yaptım. Biraz heyecanlı ama sorunsuzdu.

Skyscanner’dan; Qatar, Etihad, Emirates gibi çeşitli havayollarının Phuket’e aktarmalı uçuşlarına göz atabilirsiniz.

Uçuş alternatifleriniz bol. Çoğu kişi önce Bangkok’a; oradan da Phuket’e aktarmalı olarak uçmayı tercih ediyor.


BANGKOK’TAN PHUKET’E NASIL GİDİLİR?

Birçok turist Tayland’a gittiğinde sadece Phuket’e gitmiyor. Önce Bangkok’a gidiyor, orada da turistik gezisini yapıyor ve oradan da Phuket’e geçiyor.

Şunu söylemeliyim ki; Phuket Bangkok’tan oldukça uzakta. Bu rotada uçak kullanmanızı tavsiye edeceğiz. Eğer Bangkok’tan Phuket’e uçacaksanız ve hele de Bangkok aktarma yapacaksanız dikkat etmeniz gereken en önemli şey: Bangkok’ta iki havaalanı olması. Bunlar birbirlerine Sabiha Gökçen ile Atatürk Havalimanı kadar uzaklar. O nedenle iki uçağın da aynı havaalanından olmasına bakın. Ya da yanlış havaalanına gitmeyin.

Bangkok’tan Phuket’e giden karayolunda görülecek hiçbir şey yok. Birçok özel otobüs firması da turist dolandırmakla ünlü (özellikle Khao San Road’u mesken edinmiş olanlar). Eğer illa karayolu ile gidecekseniz ve seçiminiz otobüs ise biletinizi devlet otobüs firmalarından alın, özel firmalarla kesinlikle seyahat etmeyin.


PHUKET’TE KAÇ GÜN KALINIR?

Yol haricinde minumum 7 gece olacak şekilde düşünün. Ama 10-12 gece çok iyi olur ki Phuket’te o kadar çok gezecek yer var ki yine de yetmez.  🙂


HAVAALANINDAN ŞEHRE ULAŞIM

Havaalanından çıkmadan evvel birçok büroyla karşılaşacaksınız. Çoğunluğu güvenli. Ya sizin gibi birkaç kişiyle otobüs-minübüs, ya da özel araçta tek siz olarak teklifler sunuyorlar. Bunun dışında otelinizden transfer ayarlayabilir veya taksi kullanabilirsiniz.


ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

Phuket’te en pahalı şey sanırım ulaşım. Taksiler oldukça pahalı.

Tayland’ın geleneksel aracı tuk tuk! Yarım saatten uzun yolculuklarda pek konforlu olmayabiliyor. Örneğin ben Karon’dan Patong’a ve Kata’ya giderken tuk tuk kullandım.

Çok ama çok eğlenceli bir araç ama tuk tuk şöförleri turist görünce fiyatları sallıyor da sallıyorlar. Bu sebeple piyasayı bir araştırın ve gereğince pazarlık yapmayı unutmayın. Binmeden önce fiyatta anlaşın teyit edin.

Aklınızda bulunsun tuk tuk mafyası var. O yüzden taksi ve tuk tuklara binerken söylediği paranın bozukluk halinde yanınızda bulunmasına özen gösterin. Bazen el oyunu yapıp; “ben sana para üstü verdim, sen bana eksik verdin..” gibi tepkilerde bulunabiliyorlar.

🙂 Sakın korkmayın! Benim başıma bizzat geldi. Patong’dan otelime gitmek için fiyatta anlaştık. Fakat yanımızda bozuk olarak tam ücret yoktu. Yüksek meblaa verdik mevburen. Para üstü verirken bir oyunbazlıklar yaptı, eksik verdi. Sonra tartışmaya başladık. Adam haklı olduğunu iddia edince polisi çağıracağımı söyledim adaın beti benzi attı topuuk! Tabi tüm parayı bize verip kaçtı! 😀 Gop çocuuz olum biz!!!

Şehir içi ulaşımda en çok; renkli taksiler, genelde havalimanı transferlerinde kullanılan klimalı lüks taksi araçlar, şehir merkezinde hizmet veren klimalı micro otobüsler kullanılıyor.


PHUKET’TE HALKIN YAKLAŞIMI NASIL?

Genel olarak tatlı ve güleç yüzlüler. Adamlar boyuna sırıtıyor. Canayakınlar allah için. Bir ananas, bir hindistan cevizi alıyorum adam mutluluktan havaya uçuyor resmen.

Genelde halkı sahtekar değil ama siz yine çok şey yapmayın. Alışveriş kısmına geçince turist olduğumuz için bir kazıklama durumu mevcut.

Tayca birkaç cümle öğrenmeniz hoş karşılanacak çok mutlu olacaklardır.

Yerli halkın kullandığı taycada; erkekler için ayrı, kadınlar için ayrı selamlaşma kelimeleri var. Daha ilginci transseksüeller için de ayrı bir kelime kullanılıyor. Bunlara dikkat efendim. 🙂


PHUKET’TE NERELERİ GEZELİM?

Yeşiline, doğasına bakmaya doyamadığım manzara. Tayland, şaşırtıcı güzellikte bir dizi milli parka sahip ülkedir. Bu milli parklarda, bozulmamış doğaya ve yaban hayatına yakından bakma şansınız var…


PHI PHI ADASI

Koh Phi Phi Adaları, Tayland Körfezinde yer almaktadır ve Tayland’ın en ünlü adalarından birisidir. Phi Phi Adası’ na ulaşım tekneler ile sağlanmaktadır. Her yıl milyonlarca ziyaretçiyi kendisine çeken adanın bu kadar ünlü olmasının arkasındaki sebep ise, adadaki Maya Bay koyunda çekilen Leonardo Di Caprio’nun başrolünde oynadığı The Beach filmidir. Şu an adanın nüfusunun çoğunluğu müslüman balıkçılardan oluşmaktadır.

Phi Phi Adası’nda iki ana kumsal vardır. Bunlardan biri teknelerin, feribotların yanaştığı Tonsai kumsalı diğeri ise Loh Dalam kumsalıdır. Ton Sai ve Loh Dalum plajları adanın merkezinde yer alıyor. Anakaradan ve diğer adalardan gelen tekneler Ton Sai plajına yanaşıyorlar. Fotoğrafta gördüğünüz üzere burası yüzmek için fazla uygun değil. Ton Sai’ye birkaç dakika yürüme mesafesindeki Loh Dalum körfezi yüzmek ve güneşlenmek için genelde tercih edilen plaj. Bu yüzden de burası oldukça kalabalık olabiliyor. Plaj boyunca çok sayıda otel ve restoran bulunuyor.IMG_9956.jpg

KALABALIK ÇOK KALABALIK!

Her ne kadar fotoğraflarda sakin, sessiz dursa da; bizim dışımızda yüzlerce insan burada. Aşağıda aslında gerçekte olan halini sizlerle paylaştım. 🙂 Tekneler sırayla Phi Phi adasına yanaşıyor. Her tekne 40 dakika – 1 saat aralığında burada demir atıyor.

Herkes fotoğraf çekme yarışında ve şu cennet görüntünün keyfinde tabikide.


MAYA BAY

Maya Bay, üç tarafı 100 metre yüksekliğinde kayalıklarla çevrili güzel bir koy.  Beyaz kumlu, berrak suda renkli mercanlar ve egzotik balıklar eşliğinde; sualtı dalışı yapma imkanı sunar.IMG_0046 (1).jpg

Maya Koyu’nu ziyaret etmek için en iyi zaman Kasım ve Nisan ayları aralığıdır. Deniz oldukça sakin ve erişimi daha kolay olmaktadır.


JAMES BOND ADASI

1974 yapımı Guy Hamilton filmi ‘Altın Tabancalı Adam’ daki o sahneyi hatırlayan var mı? Phuket’te ‘Phang Nga’ turuna mutlaka çıkın. Bu tur içinde ‘Ko Tapu’ yani James Bond adasını göreceksiniz.

Dünyada kaç tane örneği var böylesine panoramik, etkileyici manzaranın… 1974 yapımı James Bond ‘The Man With The Golden Gun’ adlı efsane filminin çekimlerinin yapıldığı bu adanın ismi de, filmden geliyor. Bu sebeple turistik cazibe merkezi haline gelmiş.

Tekneden aşağı indiğim an inanılmaz bir kalabalıkla karşılaşıyorum. Suya gömülü Kaya parçasını (James Bond adası) gören bölüme ulaşmak için engebeli, dar yolları aşmak gerekiyor. Ve her anı fotoğraflamak istesen de kalabalık sinirini bozuyor. Boşverip yoluna devam ediyorsun. İşte sonunda karşımda James Bond adası. Evet içinde yaşam olmayan, turizm noktası olması haricinde hiçbir özelliği olmayan bir kaya parçası ama dünyada mutlaka görülmesi gereken yerler arasında. Sonuçta bir doğa harikası.

Geziyi düzenleyen tekneler bu konumun tam arkasında demir atıyor. Kaya parçalarından dikkatlice adanın çevresinde yürüyerek, pek saygılı olmayan Çinli turistleri azimle geçerek ulaşıyorsunuz. Ve şimdi sıra çığlık atmada “Vaaaaaay” Harika bir manzara evet.

Ama bölgede bu güzel kaya dışında başka bir şey yok, şu güzellikte tamamen turistik.

Yalnızmışım gibi durduğuma bakmayın karşımda abartısız 200 kişi, “Öf şuradan çıksa da biz geçsek!” diye bekliyordu.

Bu 32 diş de meşhur James Bond adasıyla kavuşmanın mutluluğu olsa gerek!


KOH PAYNE (MÜSLÜMAN ADASI)

Tahta platform iskeleler üzerinde Müslüman balıkçı köyü olan Koh Payne, hemen her James Bond turunun güzergahında bulunuyor.

300 yıl önce Java’dan gelen göçmen Müslüman balıkçılar vergi vermemek için evlerini kazıklar üzerinde denize inşa etmiş. Phuket Adasın’dan benim gibi James Bond turuna katılan kişilere öğlen yemeği vererek geçimlerini sağlıyorlar ve bütün yaşamsal aktiviteleri bu iskelenin üzerinde geçiyor çok ilginç değil mi?

Öğle saati olunca sırayla tekneler ‘Koh Payne’ye yanaşıyor. Teknede 10’ar kişilik 3 gruba ayrılıyoruz. Yemeklerle donatılmış masalarımıza oturuyoruz. Tekne turu fiyatına dahil olan; pilav, balık, çeşitli salatalar, tavuk, okyanus lokumu olarak adlandırılan yengeç bacağı kızartması (buna bayılıyorum sanırım koca servisin yarısını ben yedim) ve soslu patatesten oluşan fiks menü ikram ediliyor. Artan yemekler, tuvalet atıkları doğrudan denize gidiyor.

Panye’lilerin geçimlerini kazandığı bir diğer yol ise; tezgahlarda satılan el emeği hediyelik eşyaları. Yemekten sonra herkes kermesi andıran standları geziyor. Burada karşılaştığım en güzel şey ise sahibinin kollarında zıp zıp oynayan maymun oldu. Bu tatlı maymunla bir poz çekmek isteyeceksiniz. Tabiki para ödemek şartıyla. Sahibi sevmenize izin veriyor ama fotoğraf işin içine girince durum değişiyor. Bence buranın en kârlı işi bu olsa gerek.

IMG_0253.jpg

SIMILAN ADASI

Aşık olduğum yer…Onca yolu yarım saat görebilmek için geldim. Hafızamdan silemeyeceğim güzellik. Dünyadaki cennet! Similan AdasI! Saf, bembeyaz kumlu plaj…

  • Tayland’da Andaman Denizi açıklarında yer alan Similan, en ünlü dalış merkezlerinden.
  • Adalara genelde Khao Lak veya Phuket gibi turist merkezlerinden düzenlenen tekne turları ile ulaşılmakta.

Similan Adası National Geographic Society’nin seçmiş olduğu dünyanın en iyi 10 dalış destinasyonundan biri. Bu dünya güzelliğiyle buluştuğunuz an; “Bu bir rüya olmalı, burası gerçek mi?” diye kendinizi sorgulamaya başlıyorsunuz. Similan’a vardığınızda, sizi son derece karakteristik şekilli kaya formasyonları ve havuzu andıran olağanüstü renkte bir deniz karşılıyor. Kumsalsa güneşte bembeyaz parıldıyor…

Adaya kalmak ya da günü birlik ziyaretler için, çok küçük bir parçası kullanılıyor.

Fotoğrafta gördüğünüz gibi sahilin hemen arkasında çadırlar kurulmuş. Gece dalga sesiyle uyuyup, sabah uyandığınızda denizde yüzünüzü yıkayabileceğiniz kadar kısa mesafede. Çadırların hemen karşısında da dinlenme yerleri, küçük bir cafe bulunuyor. Az ileride de tuvalet ve duşlar var.

Kullanılan bu bölüm dışı kocaman bir ormanla kaplı. Fakat o kısımlar kullanım dışı. İçerilere fazla girilemiyor. (Merak etmedim değil ama Similan’a günübirlik geldiğimden ve kısıtlı vaktim olduğundan ilerlemedim.) Sahil aslında baya küçük. Sizin tur teknenizle aynı zamanlar içinde onlarca tekne yanaşıyor Similan’a. Fotoğraf çekmek için boş bir alan bulmak çok zor.

Bu kadar kişiyle bu sahilin tadı nasıl çıkar derseniz, o kalabalık yaratan günübirlik tur sirkülasyonu 2 saat sürüyor. 1 gece bu kamplarda konaklarsanız; Sabah saatleri ve öğleden sonra bu manzara sadece size ait oluyor.


MONKEY BEACH

Phuket’te yapılacak en iyi gün içi aktivitesi hız teknesiyle civar adaları gezmek. Phi Phi turları Viking ve Pleh mağaraları, Loh Samah koyu, Maya koyu ve Monkey Beach’i kapsıyor.

Ve işte Monkey Beach’den tatlı bir kare. Ellerimde fıstıklar, karşımda ise anne, baba, bebek maymun…Ellerimle onları beslemek. Hiç sanmazdım ama anın büyüsüne kapılmamak elde değil. Hatta zamanla omzuma alıp gezdirmeye başladım diyebilirim.


PHANG NGA SU MAĞARASI

‘Phang Nga Su Mağarası’ tarif edilemez güzelliğe sahip. Tekne ile geldiğiniz koyda kanolar etrafınızı çevreliyor. Her kanoda bir sürücü bulunuyor ve sizi alıp sarkıtlarla dolu büyüleyici dünyaya götürüyor.

Bazı sarkıtlar o kadar alçak ki mağaradan geçerken, bir yeriniz çizilmesin, yaralanmasın diye kanoya yatmanız gerekiyor.

Yüzlerce turist alan Phang Nga Bay mağarası’nda kano kullanmak da bir meziyet.


KHAI NAI ADASI

Ben ve hayvanlar… Uzaktan çok severim ama korkağın tekiyim 😞 Suya girmeye başta çekinsem de, dayanabilmek mümkün değildi. ☺️ Bu şansı bir daha ne zaman yakalayabilirdim ki.

Şnorkeli aldım ve tabi ki onlarla yüzdüm. Ufak ufak gıdıklıyorlar vücudunuzu, ya da öpücük atıyorlar 😄. Bana ilginç gelen suya dilimlenerek atılan muza gelmeleriydi. Muz attığınız an hepsi oraya. Bu deneyimi yaşamak olağanüstüydü. Muz kabuğunu alıp suda gezdirerek, onlarla oyun oynamak terapi gibi.


VIKING CAVE

Bu mağarada Çinli balıkçıların 400 yıl öncesinde yaptıkları çizimler bulunuyor. Çizimler, Viking gemilerini andırdığından dolayı, bu mağaraya Viking Mağarası deniyor.

Mağara aynı zamanda ünlü Çin yemeği ‘kuş yuvası çorbası’nın yapımında kullanılan malzemelerin toplanması amacıyla da kullanılıyor.

Şnorkel ve Körfez boyunca mükemmel dalış yaparak büyük sualtı kayalarını, mercan ve parlak renkli balıkları görebelirsiniz. Görünürlük mükemmel. Birçok tur şirketleri buraya Phuket, Krabi ve Phi Phi don’dan şnorkel için ziyaretçi getiriyor. Deniz kayağı da oldukça popüler bir aktivite.

PHUKET’DE HANGİ BÖLGEDE KONAKLAMALI?

Evet gelelim en önemli sorulardan birine. Gitmeye karar verdik. Biletlerimizi aldık. Peki şimdi ne yapacağız? Üstüne basa basa söylüyorum. Nerede kalacağınız çok ama çok önemli!

Bu objektif baktığım fikir yazımın size ufak da olsa yardımcı olacağını düşünüyorum.

Phuket adasında Patong kumsalının haricinde tercih edilen diğer popüler kumsallar Kata, Karon, Laguna, Nai Harn, Surin ve Kamala’dır. Diğer kumsalar ise Laem Ka, Rawai, Naithon, Nai Yang, Bang Tao, Ao Sane, Ya Nui, Layan’dır.

Bu hataya sakın düşmeyin!

5 kişiden 4’ü, Patong yazmış. Ama bana kalırsa Patong, en güzel plajı ya da bölgesi değil. Ayrıca konum, eğlence anlayışı olarak herkese hitap etmiyor.

Bekarsan, farklı eğlencelere açık isen, sınırları belli olmayan eğlence istiyorsan belki…

Çoğu kişi buna dikkat etmiyor ya da yanlış seçim yapıyor. Bu sebeple tatili zehir olan kişiler de tanıyorum.

Öncelikle şunun cevabını vermelisiniz. Nasıl bir tatil istiyorum?

Herkese hitap edecek tatil anlayışını Phuket’te bulabilirsiniz. Önemli olan doğru bölgeyi seçebilmek.

Ben 10 gün boyunca Karon bölgesinde kaldım. Çeşitli ada ve gezi turlarımı buradan sağladım.

Ama size kalabileceğiniz diğer bölgelerle ilgili biraz bilgi vereyim…


Patong Beach (Bekar erkekler için ideal)

Patong, Phuket’in batı yakasında kalıyor. Patong, geceleri dışarı çıkıp canlı noktalara ulaşmak için mantıklı, ama gürültülü ve kalabalık… Çok da estetik bir yer olduğu söylenemez, ben arka sokaklarını biraz köhne buldum. Kısacası amaç eğlence ise Patong iyi olabilir ama romantizm arıyorsanız başka plaja…

Ben bu araştırmaya giriştiğimde karşıma sürekli Patong çıkıyordu. Patong şöyle güzel böyle harika. E videolara, fotoğraflara, konumdan paylaşılan son fotoğraflara bakıyorum. Benim ilgimi çekmiyor. Evet plajı güzel duruyor ama ben tüm tatilimi burada geçirirsem; akşam burada ne yapacağım? Diyordum ki öyle oldu.

“Oooo sende hep gömdün, demek ki sıkıcı birisin.” falan demeyin. Eğlenmeyi çok severim, macerayı, müzik dinlemeyi, dans etmeyi…

  • Ayrıca bir balayı çiftiyseniz hiç sizlik değil.
  • Patong genel olarak kokuyor.
  • Denizi öyle anlatıldığı gibi berrak değil. Tamam pis de değil ama bulanık. Ayrıca çok da dalgalı.
  • Plajı hınca hınç dolu. Mesela benim sevmediğim bir şey bu. Ayrıca çok da gürültülü.

Karon Beach (Çiftler için ideal)

Phuket’in güneybatı kısmında yer alan Karon Beach, dünyanın en iyi plajları arasında 8. sırada. Ayrıca Phuket’in en uzun ikinci plajı .(3 km uzunluğundadır)

Havalanına 1 saat uzaklıkta. Oldukça hareketli bir bölge burası.

Sahil boyunca oteller, sokak satıcıları, gece kulüpleri, alışveriş dükkanları bulunuyor.

Karon Beach, diğer plajlara göre hem daha temiz, hem de daha sakin. Sakin ve eğlenceli bir tatil isteyenler için mükemmel bir seçim. Özellikle balayı için ideal. Altın rengi kumlar, berrak deniz ve güneşin keyfini çıkarmak için harika bir sahil.

Mağazalar, pazarlar, restoranlar ve en üst uç bar ve gece hayatı seçenekleri, her gezgine hitap ediyor.

Gidebileceğiniz pek çok alternatifli yemek yerleri barlar cafelerle dolu. Thai mutfağı size göre değilse üzülmeyin. 🙂

Sahil boyunca yol kenarlarında sokak satıcıları bulunuyor. Deniz ürünleri bir harika ve aşırı ucuz. E bir de buz gibi bira!

Sizin içinize sinen birini seçin ve mutlaka deneyin. Ben bir teyzeyi gözüme kestirdim hem temiz hem de leziz şeyler yapıyordu. Hemen hemen her gün gidip yedim diyebilirim.

Karon Beach; Patong ve Kata’nın tam ortasında kalıyor. Bu sebeple 2 bölgeye de ulaşımınız çok kolay olacaktır.

Karon sahilinde; kano kullanma, şnorkelle yüzme, su kayağı, tüplü dalış ve rüzgar sörfü yapabilirsiniz. Diğer bölgelere göre jet-ski kullanımı daha azdır.

Karon üç bölüme ayrılmıştır: Karon Merkezi, Göl ve Sahil Yolu.

Muhtemelen Karon’daki en iyi manzaraya sahip restaurant, Stadyum yakınlarındaki On The Rocks’dır. Hem ucuz hem bol porsiyonlara hazır olun.

Karon’da hangi otelde konakladım?

Karon bölgesindeki çoğu oteli araştırdım. Direk sahil kenarında Mövenpick Resort & Spa var. Turistler kolaylık olsun diye oraya akın ediyor ama zevksiz ve çok eski bir otel. havuzu bile kötü. Direk yola bakıyor…

Karon’da konakladığım otel Mandarava Resort and Spa.  

Karon Beach’e 10 dakika yürüme mesafesinde. Sahilde değil daha içeride. Otelin shuttle servisi de sürekli var. Otelin önünden binip 2 dakikada plaja gidebiliyorsunuz.

2015 Aralık ayında gittiğim Phuket’te otel araştırması yaparken gözüme çarpıyor. Fiyatı performansına göre çok çok ucuz. Booking’te henüz yorumları bile tek tük olan yeni bir otel. Fotoğrafları, sitesi, sonsuzluk havuzları, odaları derken aklımı çeliyor.

Karon’un en iyi, en lüks, en temiz otelinden biri. Her köşesi sakinlik. Tam manasıyla bütün beklentilerinizi karşılayacak bir otel.

Her yer palmiye, her yer renkli çiçeklerle kaplı buna rağmen otelde tek bir böcekle karşılaşmadım. Tertemiz, bakımlı, rüya otel…


Kata Beach (Sakinlik isteyenler için ideal)

Karon Beach’in hemen güneyinde yer alır. 10-15 dakikalık mesafede.

Kata’nın 2 farklı plajı vardır.

Kata Yai: büyük olan plajdır, bütün günü kumlarda geçirmek istemiyorsanız, burada her tür su sporu teçhizatı da kiralayabilirsiniz.

Kata Noi: Daha sakin ve daha küçük olan Kata Noi, günü tembellik yaparak geçirmek için idealdir.

  • Kata ve Karon plaji, Phuket’in en güzel plajlarından sayılabilir.
  • Denizin durumu havaya göre değişkenlik gösterebiliyor.
  • Diğer bölgelere kıyasla daha elit.
  • Çok güzel restaurant ve cafeler var. Yolunuz Karon’a düşerse; Katatürk’e, Red Chopsticks’e mutlaka uğrayın.

PHUKET GECE HAYATI

Bangla Road, Patong’daki ana gece hayatı bölgesidir ve kimine göre Phuket’in anlamıdır.

Gel gelelim; Patong’a bir gece bir de gündüz geldim. Hem plaja, hem de gecelerinde takılmaya. Öyle kocamla el ele tutuşup minnoşça da gezmedim.

Bu yol gündüz gezerken; hediyelik eşya dükkanları ve yiyecek satan satıcılarla sıradan bir yol gibi görünüyor. Gün batımına doğru aydınlanıyor. Işıklar, müzik, sonrasında güzel kızlar, ladyboylar, çeşitli kostümler giyen şovmenler, uyuşturucu satıcıları çıkıyor meydana…

Adanın en hareketli kısmı burası. 2004’teki tsunami felaketinde ağır hasara uğramış olmakla birlikte Patong plajı tamamen yenilenmiş. Artık bir hareketlilik varlığında alarm verilip hazırladıkları boşaltma bölgesine gidiliyormuş. Her yerde bunu gösteren tabelalar var. Aşağıdaki tabelada onlardan birisi…

Ağzım hep açık, hep bir şok ifademle başladı Patong turumuz. Birbirimizi çimdirip durduk.

Sürekli birileri yanıma yanaşıyor. Seks menüleri uzatıyor (menüde yazanları aklım almıyor), barlarına davet ediyor, “masaj ister misin” diyor. Hayır tabikide demekten yoruluyorum bir yandan da eğleniyorum tabi.

Eşimin yanına gelen ladyboy’ların haddi hesabı yok. 🙂 Beni bir gülme tutuyor tekrar. Eşim bana sığınıyor. O sokaktan sağlam çıktığımıza inanamıyorum.

Patong, iyi hoş ama burası çok uç bir nokta gibi geldi bana. Size hissettiğimi söylemek, gerçekçi olmak durumundayım.

Ayrıca, ünlü kabare şovları meşhur. Çarpıcı kostümlerle dans ettiklerini duymuş olabilirsiniz. Patong, Simon Cabaret Show en popüler şovları.

Ladyboylar

Budist kültürün hoşgörü sahibi doğası sayesinde, ladyboylar Tayland’da günlük yaşamda yerini alır. Taylandlı insanlar, transeksüel topluluğa karşı çok açık ve saygılıdırlar.

Bazen ladyboy’ları Taylandlı kızlardan ayırmak oldukça zor olabilir. Ladyboylar, görünüşlerinden, davranışlarına kadar her kademede çok dişi olur.

Örneğin Bangla Yolu’nda yürüken karşılaştığınız tüm kızların şovmen olarak çalışan ladyboy olduğunu anlak zordur.

Bununla birlikte, bazı havayolları, kozmetik markaları veya masaj salonlarında çalışan ladyboylar da vardır.

Go-Go barlardan, cinsel içerikli Ping Pong şovlarından gece kulüplerine kadar her şey buradan kolayca bulunabilir.rileri eğlendiren  platformlarda), cinsel içerikli Ping Pong şovlarından gece kulüplerine kadar her şey buradan kolayca bulunabilir.

Sokak sanatçıları bu mekana cazibe katıyor. Bangla Road caddesine girdiğiniz an canlı gece hayatı atmosferini tadacaksınız.

Bangla Road, aslında hiç de hoş olmayan bir gece hayatı mekanı. Bangla Yolu’na girdikten sonra, canlı ve enerjik gece hayatını hemen hissedeceksiniz.