Kuzenimin okuduğu üniversite şehrine gidip bu kadar etkileneceğimi söyleseler, asla ama asla inanmazdım. Heidelberg, benim gibi birçok kişiyi kendine aşık edecek eminim. Eee boşuna şarkılara konu olmamış! ‘’Ich hab mein Herz in Heidelberg verloren’’ (Kalbimi Heidelberg’te kaybettim..)

Heidelberg, Ren ve Neckar nehirlerinin arasında kalan, Odenwald Ormanın içinde vadide dağlık bir bölgede yer alan ve içinden Neckar Nehrinin geçtiği bir şehir. 

Heidelberg, günübirlik gezebileceğiniz şehirlerden biri, bu yüzden Stuttgart, Frankfurt ya da yakınındaki Strasbourgtan bineceğiniz trenle ulaşım çok kolay. Ama 2 gününüz varsa tadından yenmez. Çünkü Heidelberg Kalesi, Alstadttaki en gözde turistik noktaları eski köprüyü baştan sona gezip cafelerinde öylece şehri dinlemek ve aylak aylak dolaşmalık bir cennet.

Heidelberg’e nasıl gidilir?

Uluslararası uçuş yapanlar için en yakın uluslararası havaalanları Frankfurt ve Stuttgart’tır. Stuttgart, Frankfurt, Fransa sınırında iseniz muhakkak 1 gününüzü buraya ayırabilir ya da 1 gece konaklayabilirsiniz. Avrupa içinde seyahat ediyorsanız, Baden-Airpak (FKP) Havaalanı en iyi seçeneğiniz. Oradan Heidelberg’e direkt servise binme seçeneğiniz var.

Stuttgart’tan Heidelberg’e; Hauptbahnhof’tan doğrudan ICE’yi kullanarak 1 saat gibi bir sürede varmanız mümkün.

Frankfurt’tan Heidelberg’e trenle 40 dakikada ulaşabilirsiniz. Arabanız varsa 1 saat gibi bir sürede varacaksınız.

Bilet almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Şehri gezmek kolay zaten.. Her şey eski şehir meydanında olduğu için toplu taşıma kullanmanız pek gerekmeyecek. Ben tabanlarım ağrıyana kadar yürümeyi çok seviyorum o ayrı bu şehir gerçekten rahat gezilir. Araç kullanmanızı gerektirecek bir durum bence yok. Trenle geliyorsanız, istasyondan 10 dakikada nehir kenarına iniyor bu tabloya doya doya şehir merkezine varmanız sadece 20 dakika…

Ama “yok efendim ben yürümem daha derin gezeceğim..” derseniz otobüs ve tramvay ağları var. Biletlerinizi istasyondaki bilet makinesinden veya şoförden satın alabilirsiniz. Heidelberg’te kaldığınız süre boyunca toplu taşıma sistemini çok kullanmayı planlıyorsanız, sürekli olarak tek tek bilet almak yerine geçiş kartı alabilirsiniz. Hele ki müze gezecek, teleferik kullanacaksanız. Tramvay ve otobüslerin kullanımı gerçekten çok kolay. Her istasyonun büyük bir haritası var, böylece nereye gittiğinizi görebilirsiniz ve duraklar yol boyunca duyurulur.

Heidelberg City Card satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Heidelberg bak bak doyulmayacak kadar güzeldir, hatta sanki sadece seyirlik için yaratılmış bir şehirdir.

Kışın totonuz donacaktır ama keyfi bir başka!

Heidelberg’de ortalama sıcaklıklar çok değişkenlik gösterir. En sıcak aylar Haziran, Temmuz ve Ağustos’tur. Mayıs ve Eylül biraz daha soğuktur, ancak Kasım’dan Şubat’a kadar çok soğuk olma eğilimindedir Üniversite şehri olarak en fazla öğrenciyi kış (Ekim-Mart) ve yaz (Nisan-Eylül) aylarında bulacaksınız. Ben Aralık ayında gittim nehir kenarı -15 derece falandı sanırım. Uygun giyinirseniz bu şekilde gezmek mümkün. (İçi polarlı rüzgar, soğuk, su geçirmez montlar, termal kıyafetlerden bahsediyorum.)

Heidelberg’te gezmeye nereden başlasak?

Altstadt Heidelberg / Eski Şehir Meydanı

Barok mimari, arnavut kaldırımlı sokaklar tamamen bir masalın içindeymişsin hissiyatı. Heidelberg kasabasının ana caddesi Hauptstrasse’dir. Şehrin en işlek bölgesidir. Harika bir alışveriş caddesidir.  Heidelberg Old Town’daki en iyi yerlerden bir diğeri de Marktplatz. Bu güzel binalarla çevrili büyük bir meydan. Bu binalardan biri de Heidelberg Belediye Binası. Bu, 18. yüzyılın başlarından kalma, görülmesi çok ilginç bir bina! 15. yüzyıldan kalma Kutsal Ruh Kilisesi (Heiliggeistkirche), Haus zum Ritter (1500’lere dayanan eski bir rönesans binası), eski mahkeme ahırları ve Marstall’daki Üniversite sanat koleksiyonu ve iniş etapları vurgulanmaya değer yerler tam olarak buradadır.

Heidelberg Eski Köprü

İşte şehrin en ironik manzaralarından biri. 18. yüzyıldan kalma çarpıcı bir kemer köprüsü. Bu köprüyü Heidelberg Eski Kenti’nin yanında bulabilirsiniz. Köprünün kenarlarından birinde Orta Çağ’dan kalma bir köprü kapısı var. Eski Köprü olarak da bilinen Karl Theodor Köprüsü, Heidelberg’in iki yakasını birleştirir. Bu muhteşem köprü birçok resimde, şiirde ve edebi eserde anılmıştır ve Heidelberg’in her yerinde bulunan o romantizmi doğrular niteliktedir. Eski Köprü 1700’lerin sonlarında inşa edilmiş ve şehrin mimarisinin ve manzarasının inanılmaz manzarasını sunuyor.

Kutsal Ruh Kilisesi ve Cizvit Kilisesi

Heidelberg’in eski kentinde de birkaç kilise bulabilirsiniz. Bu kiliseler harika görünüyor! Kasabadaki en ünlü kilise Kutsal Ruh Kilisesi’dir. Heidelberg’in simge yapılarından biridir. Saat 11:00’dan akşam 17:00’a kadar ziyaret edebilirsiniz.

Heidelberg Kalesi

Bir şato, kale aşığı olarak buraya tırmanmak büyük bir zevkti. Heidelberg’te gezilecek en önemli yer tabii ki Heidelberg kalesidir. Eski Kent’e ve nehre bakan bir tepenin üzerinde yer alan muhteşem bir harabe. Harabe diyorum çünkü, yaşanan savaşlar ve Tabiat Ana bu saraya pek iyi davranmamış (iki kez yıldırım çarpmış!), Harabe olmasına rağmen bu kale hala Almanya’nın en romantik ve etkileyici kalelerinden biri olarak kabul ediliyor. Kaleden şehir manzarası nefes kesici. İnanılmaz romantik bir an yaşayacağınıza eminim ve şehrin en en en güzel manzarası kesinlikle burada. Kalenin yanında kalenin bahçelerini bulabilirsiniz. Bu bahçeler muhteşem ve bir gezinti için çok rahatlatıcı bir yer. 

Kalenin arazisi, Alman Eczacılık Müzesi’ni de içinde barındırıyor. Eşi benzeri olmayan bu müzedeki teşhirler arasında ilaç ve ilaç hazırlamak için kullanılan eski aletler, bu ilaçlara dahil olan çeşitli unsurlar ve 18. ve 19. yüzyıllarda eczanelerin nasıl çalıştığını gösteren interaktif sergiler yer alıyor.

Bu arada kaleye giriş ücreti 8 euro.

Königstuhl’da panoramik bir manzara 

Königstuhl, şehirdeki en yüksek tepedir. 568 metre yüksekliğe sahip. Tepeden Königstuhl kasabasının ve nehrin güzel panoramik manzarasını görebilirsiniz. Bizim zamanımız yoktu 2 gün geçirecekseniz yapabilirsiniz. Königstuhl tepesine ulaşmak için eski şehri tepenin zirvesine bağlayan Heidelberger Bergbahn’a binmeniz gerekiyor!

Heidelberg Üniversitesi Botanik Bahçesini görün

Kuzenimin üniversitesini gezmeye geldim! Ve burada sizin de görmeniz gereken bir yer var ki: botanik bahçesi! Burayı ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz. Cumartesi hariç haftanın her günü açık olacaktır. Bu botanik bahçenin tarihi1593 yılına kadar uzanır ve Almanya’daki türünün en eski üçüncü bahçesidir.

Kornmarkt

Heidelberg Marktplatz’dan daha güneydoğuya doğru yürürseniz, minik ama büyüleyici bir meydan çıkar karşınıza. Burası Kornmarkt. Burada soluklanmak için mola verebilirsiniz. Çünkü birçok cafe, dükkan, dondurmacı tam olarak burada konumlanır.

Hotel Zum Ritter

Yani bunu bilmeseniz de şehirde dolanırken görecek ve yapıdan etkilenecek önünde bir foto muhakkak çekeceksiniz. Büyük bir tarihe sahip, İngilizcede ‘Şövalyeler Evi’ olarak bilinen bu yapı 1952 yılında Rönesans tarzında inşa edilmiş. Taş kullanılarak inşa edildiği için yangından kurtulan tek şehir evi. Bu bina 300 yıl önce han olarak kullanılmış. Yakın zamanda otele dönüştürülmek üzere satın alınmış Belki kalmak istersiniz..

Kurpfälzisches Museum / Sanat ve Arkeoloji Müzesi

Palais Morass’ta yer alıyor. Heidelberg şehrinin sanatçı ve sanat tarihçisi Charles de Graimberg’in özel koleksiyonunu satın aldığı 1870’lerin sonlarında kuruldu.15. Yüzyıldan 20. Yüzyıla kadar olan portreleri içeriyor. 18. Yüzyılın yaşam tarzını anlamaya yardımcı olmak için kostüm, mobilya, porselen gibi el işi ürünler sergileniyor. Pazartesi hariç her gün açık. 10:00-18:00 arası ziyaret edilebilir.

Heidelberg’de yapılacak ücretsiz aktiviteler

Filozoflar Yolu’nda yürüyüş

Heidelberg’de yapılacak en romantik şeylerden biri, Phiosophenweg olarak da bilinen Filozoflar Yolu’nda gezintiye çıkmaktır. Bu dönüm noktası da Neckar boyunca uzanır ve Azizler Dağı’ndan geçer. Filozofların entelektüel tartışmalara girerken neden bu yolda yürümeyi sevdiklerini anlamak kolaydır – çünkü yol nehir boyunca uzanır, benzersiz bir bitki dizisinin bulunabileceği doğal bir mikro iklim vardır, ancak Eski Kent’in görünümleri hala korunmaktadır.

Heiligenberg tepesine çıkmak

Heidelberg’de yapılacak bir başka harika ücretsiz şey de Heiligenberg’e çıkmaktır. Heiligenberg, Neckar nehrinin 400 metre yakınında bulunan bir tepedir. Zirveye ulaşmak için, Eski Köprü’nün hemen yakınında bulunan Schlangenweg adı verilen dolambaçlı yol kullanılır. Yürüyüşçüler şehir manzarasının keyfini çıkaracak; çiçekler, kuşlar, ağaçlar, üzüm bağları arasında tırmanmayı kesinlikle takdir edeceklerdir. 

Ne yiyip içelim?

Mahmoud’s

Heidelberg’de 4 sene okuyan bir kuzenin olunca en iyi en lokal mekanlarını da ziyaret ediyorsun. Burayı herkes bilmez. Çünkü ara sokakta gizlenmiştir. Minik bir mekan ama lezzetli mi lezzetli Lübnan yemekleriyle mutlu ediyor. Fiyatlar da birim olarak süper falafel dürümler 4 eurodan başlıyor. Dürümlerin farklı kombinasyonları 5 euro. Biz humuslu falafel dürüm seçtik. Muhakkak not edin. Tam bir fiyat performans şov.

Schnitzelbank

Hani restoran açılmadan önce kuyruk oluşur öyle bir mekanla geldim. Turistik caddede değil hiç beklenmedik bir sokakta ama muhakkak denemelik. Ve asla hayal kırıklığına uğratmayan cinsten. Porsiyonlar çok büyük. Şnitzel ve kombinasyonları tabakları komple çok lezzetliydi. Hizmet de çalışanlar da on numara. Bir restoran deneyiminden istediğiniz her şeye sahip.

Chocolaterie St. Anna No.1

Bismarckplatz’da yer alan şık küçük bir dükkan, bakması çok şirin. Hoop bir foto patlatalım şipşak! Personel, sıcak ve misafirperver. Fiyatlar hiç bizlik değil. Amma velakin aşırı güzel.
Klasik sıcak çikolatasını için. Baya dark chocolate. Çikolata pürüzsüz, çok şekerli değil asla baymıyor ve özellikle kış aylarında ziyaret ediyorsanız mükemmel bir deneyim. Hediyelik alınabilir. Sadece çok özel arkadaşınıza ya da ailenize!!!

Zeughaus

Burası üniversitelilerin uğrak cafesi. Devasa bir avluda yer alıyor. Çok bir özelliği yok ama dinlenmek için belki uğrarsınız. Ee öğrenci cafesi olunca fiyatlar da epey uygun kalıyor. bne muffin kahve keyfi yaptım Noyan Bira gups gupsladı.