Saraybosna’ya niye gideceğim ya? diyenler mutlaka vardır? Evet belki turistik beklentinizi karşılamayacak ama sizi burada bekleyen o kadar farklı hisler, hayatlar, yaşanmışlıklar var ki…

Avrupa’daki diğer başkentlerden farklı ve kesinlikle Bosna-Hersek’i hissetmek için görülmeye değer. Doğuyla batı bir arada! Farklı bir ambians sizi karşılıyor. İstabul sokaklarını dolaşıyormuş gibi hissediyorken, bir sonraki sokakta Viyana’dasınız! Bunun nedeni, Bosna’nın, 1400’lü yılların hüküm sürdüğü Osmanlı imparatorluğundan, 1800’lü yılların sonlarında kısa bir süre kontrolü ele geçiren Avusturya-Macaristan’ın etkisinde kalmasından. O yüzünüze esen rüzgar bile gözünüzü dolduracak belki… Bence hayatta bir kez olsun ziyaret edilip tadılması gereken bir yer.

Dar Arnavut kaldırımlı sokakları, görkemli camileri, nefis yemekleri (aşırı ama aşırı) fevkalade tepe manzaraları ve süper dost yerlileri ile Saraybosna’nın neden bu kadar turist aldığını anlamalıydım. Yeşille kaplı gür dağlar, parlak bir  nehir boyunca seyahat ederken beni anlayacaksınız…Ki ben yine söylüyorum ben ucuz bilet bulursam Saraybosna’ya defalarca giderim. Nokta!

Yüksek ve denize kıyısı olmayan bir şehir olduğu için seyahat programlarınızı kış aylarına bırakmayın ama 2. kez 2018 Ocak ayında gittim. Niye mi tabii ki yine ucuz bilet 🙂 Şansımıza hava da “ay donuyorum İsmail” dedirtmedi. 1-4 derece aralığında gezen soğuk inanın hiç rahatsız hissettirmedi. Eldiven  dahi takmadığımız için keyifle gezip, fotoğraf-video da çektik. Kısacası yağmur-çamur olmazsa gayet güzel geziyorsun desem daha doğru olacaktır.

Seyahat planınızı yaparken, Mostar için 1 gününüzü ayıracağınızı düşünürsek; Saraybosna’da 3 gün kalmanız yeterli olacaktır. Çalışanlar için, Cuma’dan gidip Pazartesi dönmelik nefis bir destinasyon.

Saraybosna’ya Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan Saraybosna’ya uçak yolculuğu ile 1,5-2 saat sürüyor. Türk Hava Yolları, Pegasus, AirSerbia, Croatia Airlines, Adria havayollarını kullanabilirsiniz.

Vize&Pasaport: Saraybosna gezisi için herhangi bir vizeye ihtiyacınız bulunmuyor. Bosna Hersek vizesiz ziyaret edebileceğimiz ülkeler arasında yer alıyor. Pasaportunu alıp doğru gidiyorsun.

Saraybosna Para Birimi

Bosna-Hersek’in para birimi BAM (KM) olarak adlandırılan Bosna Hersek Markı‘dır.

Seyahate çıkarken yanınıza Dolar ya da Euro almanız gerekiyor. Tavsiyem Euro olur.

Kredi kartı da kullanmanız mümkün. Ancak genelde pek tercih edilmiyor, özellikle yeme-içme mekanlarında.

Döviz bozdurmak için bankalar ve döviz bürolarını kullanabilirsiniz. Merkezde çokca döviz bürosu bulunmakta. Havaalanında ufak miktar paranızı bozdurmanızı tavsiye ederim.

Ziraat Bankası görünce şaşırmayın, hiç yabancılık çekmeyeceksiniz. Pazartesi –  Cuma 08:30 – 20:00/ Cumartesi 09:00 – 15:00 arasında çalışan bu bankadan döviz bozdurma işlemi yapmak ve nakit çekmek mümkündür.

Bosna Markı yerine Euro kullanabileceğiniz yerler de var. Örneğin; tren ve metro istasyonları, postaneler Euro’nun kabul gördüğü noktalardır. Hatta bazı hediyelik eşyacılarda da karşınıza çıkacaktır.

Saraybosna’da Nerede Kalınır?

Saraybosna’da kalmak için en uygun yer Başçarşı çevresi. Saraybosna’daki oteller, gecelik 200 TL’den başlıyor. Otel düşünmüyorsanız günlüğü 50 liraya pansiyon bile var ve tabii ki ev de kiralayabilirsiniz.

Saraybosna’da Ben Nerede Konakladım?

İlk seyahatimde İsa Begov Hotel, ikinci seyahatimde ise Airbnb’den kiralamış olduğum tam da merkezde süpersonic tatlı bir evde!

İsa Begov Hamam Hotel konumu hem sakin hem de çok merkezi, 1 köprü geçerek Başçarşı’ya varıyorsunuz. Dekorasyonu otantik, içerisinde tamamen Osmanlı dönemini yaşıyorsunuz.  Personelin ilgi ve alakası da fevkalade. Hamam da otelde kalanlara ücretsiz.

Kahvaltısı da mis gibi. Siz yerleşirken özel istekleriniz soruluyor. Menemen, yumurta ne alırdınız? Nasıl alırdınız? Sıcacık ve size özel bu güzel hizmet bile yüzünüzü güldürmeye yetiyor açıkcası.

Kiralık Ev

Yine bir düzeltme vakti. Bir şehre 2. kez gitmek farklı bir şeyler deneyimlemek ne güzelmiş arkadaş! İlk defa otel yerine ev konaklaması tercih ettik. Airbnb’den beğenip tuttuğumuz ev de bizi hiç yanıltmadı. Konumu ŞAHANE! Seyahat esnasında story’leri takip eden dostlar daha iyi görmüştür.

1+1 gayet sevimli, kendi eviniz gibi tertemiz ve sorunsuz. Ev sahibimiz, eşim Noyan gibi Art Director çıktı. Evini de mesleği gibi çok özenli ve tam bir tasarım harikasıydı. Zevkli adam vesselam 🙂 gözleri bayram ettiriyordu desem yeri.

Bu güzel eve buradan ulaşabilirsiniz. Kesinlikle tavsiye ederim!

Şehir İçi Ulaşım

Ya doğrusu ilk gidişimde hiç kullanmamıştım. Otelden zaten transfer istemiştim. Mostar’ı görmek için  ya da tepelere çıkmak için toplu taşıma kullanmanız gerekecek. Saraybosna’ya 2. gelişimde şehir ulaşımını deneyimledim. Saraybosna merkezden havaalanına giderken troleybüs kullandım. Taksiler inanılmaz yüksek fiyat çekiyor. Aklınızda bulunsun eğer çok yükünüz yoksa ki olmayacağını düşünüyorum. Taksiye binip de kazık yemeye lüzum yok.

Bunun dışında şehirde tramvay ulaşımı yaygın ancak yürüyerek bile pek çok yeri dolaşabilirsiniz. Şehir tramvayları oldukça nostaljik. Biraz farklı bir deneyim olabilir.

Tramvay, troleybüs

Saraybosna’nın merkezi, çevresinde saat yönünün tersine göre hareket yapan bir  tramvay ağı ile çevrilidir. Sekiz tramvay hattı, beş troleybüs hattı ve sayısız otobüs seferleri ile desteklenmiştir.

Otobüs

Otobüsler ise, tramvaylar ve troleybüslerin kullandıkları güzergâhları kullanır. Şehir
içinde ulaşımı kolaylaştırdıkları gibi Saraybosna civarındaki yerleşim yerlerine de
ulaşım sağlarlar. Biletler otobüse binerken şoförden ya da büfelerden satın alınır.

Bilet Nasıl Alacağım?

Biletler sokaklar arasındaki büfelerden satın alınabilir (1.60 KM) ya da sürücüden biraz daha pahalı olarak (1.80 KM) satın alınabilir ve yolculuğun başında işlenmelidir.

İşlenmelidir derken ne demek istiyorum? Biletinizi okutmalısınız. Biletinizi aldıktan sonra; otobüse-troleybüse bindiğinizde, tutma yerlerinde bir bilet okutma kutucuğu göreceksiniz. Biraz eski sistem okutma sistemi tabi. Koyuyorum okumuyor arkadaş bu ne? Bızt bızt etmiyor bu bozuk ya diye debelenmeyin. Manuel çünkü! 😀 Bileti koy orada bir kolçağı olacak onu çek, tıktık işaretlesin.

Taksi

Saraybosna’da temel ulaşım araçlarından bir diğeri taksilerdir. Taksimetre açılış ücreti 2 KM’dir ve kilometre başına 1KM olarak ücretlendirilmektedir. Taksilere ya taksi durağından binilir veya telefonla adres bildirilerek çağırılır. Telefonla taksi çağırırken, Saraybosna içerisinde bulunduğunuz semtin adını, sokağın ismini ve bina numarasını bildirmeniz yeterli olacaktır.

Taksi ücretleri toplu taşımaya göre daha fazla olabilmektedir ve kimi zaman da şoförler fazla ücret talep edebilmektedirler. Bu nedenle binmeden önce ücretlendirme konusunda bilgi sahibi olmanızda fayda vardır.

Minibüs

Saraybosna tepelerden oluştuğu için bazı noktalara otobüsle ulaşmak pek mümkün değildir. Bu yüzden en iyi seçenek olacaktır.

Havalimanından Şehre Ulaşım

s15.jpg

Saraybosna havaalanı ise nispeten küçük ve şehir merkezine 10 km civarındaki Butmir banliyösünde bulunmaktadır.

  • Havaalanı şehir merkezi arası 20 dakika sürmektedir.
  • Saraybosna havaalanından şehir merkezine taksi ya da otobüs kullanarak ulaşabilirsiniz.

BEN NASIL GİTTİM?

Saraybosna’ya indiğimde güzel bir dost edindim. Uçakta tanıştığımız Bosna’lı genç ona otobüs durağını sorunca “Birazdan abim gelecek, biz sizi bırakalım” diye incelik yapınca hayır diyemedik.

Ama kafaya takmıştık. Taksisiz daha ucuza nasıl gidilirse onu deneyimlemek istiyorduk.Dönüşte bunu yaptık. Tam tersi şeklinde düşününce de sorunsuz şekilde siz de kullanabilirsiniz.

  • Havaalanı çıkış kapısından yolun karşısına geçip, Kurta Schorka Caddesi‘nden sonra 100 metre ileriden sağa dönüp Brace Mulica Caddesi’ne ulaşacaksınız. Buradan 8-10 dakika yürüdükten sonra karşınıza Merkator Alışveriş Merkezi çıkacak işte durağa geldiniz.
  • Buradan geçen 107 ve 103 numaralı tramvay otobüsler ile şehir merkezine ulaşılabilir. Bilet ücreti 1.8 Bosna Hersek Markı’dır.
  • Google Haritalar uygulamasından rahatlıkla otobüslerin geliş saatlerini görebilirsiniz.
  • Troleybüse binecekseniz önemli bir not: Durak isimleri hiçbir yerde yazmıyor. Troleybüs ve otobüsler eski araçlar olduğu için içeride de hiçbir otomatik, sesli bildirim yok. Bu sebeple google haritanız hep açık olsun, durak durak nerede olduğunuzu kontrol edin.

Bosna Hersek Türk vatandaşlarından vize istemediği için gümrük kapısında fazla bir sorun yaşamazsınız.

Saraybosna’dan Ne Alınır?

Alışveriş merkezlerinde genelde Türk malları bulunuyor. Daha otantik bir şeyler almak isterseniz bakır kahve takımlarını tavsiye ederim. Türk kahvesi yapabileceğinizi cezvesi, fincanı ve tepsisiyle beraber satılan bu takımlar güzel hediye de olabilir. El yapımı kilim, tahta oyma işleme eşyaları da seçilebilir. El yapımı şaraplar da tercih ediliyor. Telali Pazarı, Markale Garden, Trznica, Sirano ünlü semt pazarları. Antika ve ikinci el eşyalara düşkünseniz güzel seçenekler bulabilirsiniz. BBI; Alta, Importanne ve Alta ise ünlü alışveriş merkezleri.

Gezeyim ama nereyi?

Umut Tüneli

Umut Tüneli, savaş sırasında 300.000’den fazla Saraybosna’lının hayatta kalmasını sağladı. Diğer tüm alanlar güvensizdi ve Sırp ordusu tarafından işgal edilmişti.

Karşılıklı olarak iki tarafın kazması sonucunda dört ay dört günde inşa edildi. İki tarafın da kazıcılarının havalimanı pistinin altında buluşmasıyla inşaat 30 Eylül 1993’te tamamlandı.

Bu tünel 720 metre uzunluğunda ve 1,5 ila 1,8 metre yüksekliğinde.

Büyük grupların tünelden geçmesi kimi zaman iki saati buluyor ve günde ortalama 4000 kişi geçiyormuş.

Savaştan sonra tünel ziyaretçileri açıldı. Şimdi dünyanın 4 bir yanından turist Avrupa’nın ortasında yaşanan bu acıya tanıklık ediyor…

Latin Köprüsü

Milyatska nehri üzerindeki tarihi Osmanlı köprülerinden biri olan Latin Köprüsü, 1914’te köprünün kuzey ucunda gerçekleşen suikast nedeniyle Yugoslavya döneminde Bosnalı Sırp suikastçıya atfen “Gavrilo Princip Köprüsü” olarak adlandırılmıştı.

Bosna Sancağı menşeli 1541 tarihli bir vesikada, şehirde günümüze ulaşan en eski köprülerden biri olan Latin Köprüsü’nün bugün olduğu noktada Sirmerd’in oğlu derici Hüseyin tarafından inşa edildiğinden bahsediliyor.

1565 tarihli bir mahkeme vesikasında ise tahta köprünün Saraybosna’nın seçkin sakinlerinden Ali Ayni Bey tarafından taşlarla tekrar inşa edildiği kaydediliyor. Kayıtlara göre 1791’de selden zarar gören köprü, Saraybosnalı tüccar Abullah Aga Briga tarafından restore edildi.

Sonsuz Ateş ‘Vjecna Vatra’

Tito Caddesi ve Ferhadija Caddesi’nin kesişim noktasında bulunan bir anıttır. Sonsuz Ateş, ilk defa İkinci Dünya Savaşı’nda hayatını kaybedenlerin anısına 6 Nisan 1946 tarihinde yanmıştır ve sonsuza kadar da yanacaktır.

Başçarşı

Başçarşı, Bosna-Hersek’in başkenti Saraybosna’nın tam merkezinde yer alıyor. Avrupa’nın ortası ama meşhur bir Osmanlı çarşısı.

Burada Gazi Hüsrev Bey’in yaptırdığı camiler, medreseler, hanlar bulunuyor. Bunun dışında çeşitli otantik eşyalar satan dizi dizi dükkanlar.

Hep kalabalık hep hareketli. Burada kendinizi hiç yabancı hissetmeyeceksiniz.

Zaten marketler, bakkallar ya acaba sahibi Türk mü diye düşündürüyor. Merhaba diye daldım birkaç dükkana ama yanılmışım! 😀

Başçarşı Sebili

Önü her daim kalabalık. Herkes fotoğraf çekme yarışında. Başçarşının tam göbeğinde duruyor. İnanışa göre bu çeşmeden su içen mutlaka Bosna’ya geri dönüyormuş… 🙂

Kazancılar Sokağı’Kazandziluk’

Başçarşı’nın girişinde Sebil’e yakın bir sokak. Sokakta bir çok antikacı, hediyelik eşya ve el yapımı ürünler satan dükkan bulabilirsiniz. Sokak adını yine sokakta bulunan bakır ürünleri yapan kazancılardan almış.

Gazi Hüsrev Bey Camii

Gazi Hüsrev Bey Camii, Bey Camii olarak da bilinir, Saraybosna, Başçarşı civarında bulunur, Osmanlı mimarisinin en göze çarpan eserlerinden biri.

Gazi Hüsrev Bey Mendresesi

Osmanlı zamanında okul olarak kullanılmış ve kurulduğu dönemde 50.000 kitap kapasitelik kütüphaneye de sahipmiş. 16. yüzyılda inşa edilmiş ve Kurşunlu Medrese olarak da adlandırılan yer Başçarşı yer alıyor.

Saat Kulesi

Saat Kulesi, Başçarşı’da yer alan bir diğer önemli yapı. Gazi Hüsrev Bey tarafından, namaz vakitlerinin anlaşılabilmesi amacıyla yaptırılmış ve ay takvimine göre çalışıyor.

Ferhadiye Caddesi

Basçarşının hemen devamında şirin bir cadde. Bu cadde tamamen trafiğe kapalı. Alışveriş için dükkanlar, cafeler, publar ve minik restaurantlar bulunuyor.

Gazi Hüsrev Bey Kütüphanesi

1537 yılında yapılan, Gazi Hüsrev Bey Kütüphanesi, Boşnakça, Arapça, Farsça ve diğer dillerde yazılmış değerli elyazmalarına sahip. 800 yıldan daha eski ender eserler bulunmakta.

Milli Kütüphane’VIJECNICA’

1992 Ağustos’unda Sırplarca içindeki 2 milyon kitap, dergi ve belgeyle birlikte yakılan milli kütüphanenin yaralı ama Türk mimarisiyle günümüzdeki bu görüntüsüyle inşa edilen Saraybosna’nın dünyaca ünlü binası.

Moriça Han

17. yüzyılın başlarında yapılan ve şu an Saraybosna’da halen kullanılan tek handır. İçeride İran’dan geldiğini duyduğum çeşitli ürünler satılıyor. Han biraz küçük. Kapısından girdiğiniz anda kendinizi Bursa’daki hanlardan birinde hissediyorsunuz.

Gazi Hüsrev Bey Kapalı Çarşısı

Burası ise küçük bir kapalı çarşı adeta. Hatta geçenlerde eşimle fotoğraflara bakıyorduk. Burası Saraybosna diyorum o İstanbul diyor. Öyle benziyoruz ki…

Han 1551’te yapılmış, 1697’te çıkan yangın sonrasında yeniden restore edilmiş. Halen Gazi Hüsrev Bey Vakfı’nın malı olan Moriça Han’da, çeşitli kafelerin yanı sıra otantik kilim vb. eşyalar satan dükkânlar bulunuyor. Hediyelik ürünler için ya da siz de benim gibi sadece bir göz atmak için bir tur atabilirsiniz…

İsa’nın Kalbi Katedrali ‘KATEDRALA SRCA ISISOVA’

Katedral, şehrin en merkezi noktalarından birinde Ferhadija caddesi üzerinde bulunuyor. Neo gotik tarzda inşa edilen katedral gece-gündüz harika görünüyor.